GeriDünya Ukrayna gemisini hálá bırakmadılar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ukrayna gemisini hálá bırakmadılar

Ukrayna gemisini hálá bırakmadılar
refid:10249530 ilişkili resim dosyası

SOMALİLİ korsanların en ses getiren eylemleri, tank yüklü bir Ukrayna gemisini geçen ay kaçırmaları oldu.

Somali açıklarında 25 Eylül’de kaçırılan "MV Faina" adlı Ukrayna gemisi, içindeki 33 adet T-72 tipi tank ve askeri mühimmat ile korsanlarca rehin tutuluyor. 35 milyon dolarla başlayan fidye taleplerini 5 milyon dolara kadar çeken korsanlar, operasyon düzenlenmesi durumunda Ukraynalı, Rus ve Letonyalı 20 kadar denizciyi öldürecekleri ve gemideki tankları denize atacakları tehdidini savurmuştu. ABD’ye ait bir muhrip ile üç NATO savaş gemisi ve bir Rus fırkateyni, demir atan gemiyi kuşatmış, halde bekliyor.

’Gözdağı’ emri

Bu kuşatmaya rağmen korsanların erzağının aylarca yeteceği, üstelik küçük teknelerin erzak takviyesi yaptığı anlaşılınca, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, "En azından gözdağı verin" emri vererek düğmeye bastı. Fransız donanmasına bağlı gemiler, dün Aden Körfezi’nde Somalili korsanlara ait iki küçük tekneyi 185 km açıkta kovaladı. Dokuz korsan yakalanıp Somalili yetkililere teslim edilirken, teknelerden de otomatik silahlar, elbombaları ve gemi bordalamakta kullanılan kanca ve ip merdivenler çıktı. El konan tekneler yakıldı.

’Çevre için’ dediler

Ukrayna gemisindeki korsanlar ise, kendilerine de askeri müdahalede bulunulması durumunda silahla karşı koyacaklarını, son çare olarak gemiyi havaya uçuracaklarını bildirdiler. Korsanlar, alacakları fidyeyi, çevre temizliğinde kullanacaklarını öne sürmüş, saldırının, ’yaklaşık 20 yıldan beri aralıklarla Somali sahillerine zehirli atık boşaltılmasına tepki’ anlamı taşıdığını iddia etmişlerdi. Somali açıklarında korsanlar tarafından yıl başından bu yana 30’dan fazla geminin kaçırıldığı, korsanların toplam 18 - 30 milyon dolar fidye aldığı bildiriliyor. BM daha önce yaptığı açıklamada, ticari gemilerin 200 deniz milinden fazla Somali açıklarına yanaşmamalarını tavsiye etmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle