GeriDünya Ukrayna’daki ateşkeste 5 saatte 10 ihlal
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  12
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ukrayna’daki ateşkeste 5 saatte 10 ihlal

Ukrayna’daki ateşkeste 5 saatte 10 ihlal
refid:28209693 ilişkili resim dosyası

Ukrayna’nın doğusunda Minsk anlaşması uyarınca gece yarısı yürürlüğe giren ateşkes sabaha kadar 10 defa ihlal edildiği açıklandı.

Kiev yönetimi ihlallerden Rusya yanlısı ayrılıkçıları sorumlu tutarken, ayrılıkçılar ilk ateşi ordu birliklerinin açtığını iddia etti.

Gece yarısı ilan edilen ateşkes aradan bir saat bile geçmeden bozuldu. Debeltsevo bölgesinde kuşatma altında bulunan Ukrayna askerleriyle ayrılıkçılar arasında havan topu düellosu yaşandı.

Ukrayna’daki ateşkeste 5 saatte 10 ihlal

Ayrılıkçıların lideri Aleksander Zaharçenko, Debeltsevo bölgesinin Minsk ateşkes anlaşması kapsamına girmediğini söyleyerek, “Ateşkes ilanına kadar çembere aldığımız Ukrayna askerlerine Debelsevo kapanından çıkmaları için şans tanıdık. Onlar bundan yararlanmadı. Bu yüzden bu bölgede yeni çatışmalar meydana gelirse sorumlusu biz değiliz” açıklamasını yaptı.

Pazar sabahı saat 5:00 civarında cephedeki durumu Kiev merkez yönetimi de özetledi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko’nun Sözcüsü Svetoslav Tsegolko yaptığı değerlendirmede, “Ateşkesin yürürlüğe girmesinden bu yana 5 saat içinde 10 ihlal tespit ettik. Ayrılıkçılar genelde hafif silahlardan hükümet güçlerine ateş açıyor. İhlaller Donetsk’in yanı sıra Lugansk bölgesinde de gözleniyor. İlk saatler kalıcı ateşkes için hayati önem taşıdığı için bizim kuvvetlere sadece karşı ateş açmaları emri verildi. Rusya ve desteklediği ayrılıkçılara Minsk anlaşmasıyla üzerine aldıkları sorumluluğu yerine getirmeye davet ediyoruz” dedi.

Ateşkesin gece boyunca defalarca ihlal edilmesine rağmen taraflardan can kaybı konusunda şimdilik herhangi açıklama gelmedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle