GeriDünya Ukrayna’da umut verici gelişme: Son 24 saatte ateş açılmadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ukrayna’da umut verici gelişme: Son 24 saatte ateş açılmadı

Ukrayna’da umut verici gelişme: Son 24 saatte ateş açılmadı
refid:27759206 ilişkili resim dosyası

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, ülkenin doğusunda Donetsk ile Lugansk bölgelerinde yedi aydan buyana ilk defa son 24 saate ateş açılmadığını duyurdu. Poroşenko bu durumu “İlk defa gerçek ateşkes sağlandı” ifadesiyle tanımladı.

Avustralya’ya gerçekleştirdiği resmi ziyaret sırasında ülkesindeki durumla ilgili ümit verici bir açıklama yapan Poroşenko, “Savaşla geçen yedi ayda son 24 saatte gerçek ateşkes uygulandı. Perşembe günü ihtilaf bölgesinde ne yaralanan oldu ne de hayatını kaybeden. Son derece gevşek bir ateşkesten bahsettiğimi biliyorum. Ama silahların bir gün bile susmuş olması bizim için çok önemli” dedi.

Poroşenko önceki gün yine Rusya’ya seslenerek, “Lütfen ülkemden çıkın. Silah ve askerlerinizi geri çekin. Rusya-Ukrayna sınırını askeri unsurların geçişine kapatın” açıklaması yapmıştı.

Rusya ise Poroşenko’nun bu çağrısına Dışişleri Bakanlığı açıklamasıyla yanıt vererek, “Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko'nun çağrısı abes kaçıyor. Rusya, Ukrayna iç ihtilafında taraf ülke değildir. Bizim orada askerimiz olmadığı gibi aramızdaki sınırı kontrol altında tutamayan taraf da aslında Ukrayna” ifadesini kullanmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle