Dünya Ukrayna’da ateşkes kâğıt üzerinde kaldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ukrayna’da ateşkes kâğıt üzerinde kaldı

Ukrayna’da ateşkes kâğıt üzerinde kaldı

Ukrayna krizi temas grubunun geçtiğimiz cuma Beyaz Rusya’nın başkenti Minsk’te imzaladığı ateşkes anlaşması aradan 48 saat bile geçmeden bozulmaya başladı.

Dün doğuda ayrılıkçıların kontrolündeki Donetsk ve Lugansk şehri sakinleri Ukrayna ordusu tarafından ateşe tutulduklarını bildirirken, güneyde Ukrayna birliklerinin kuşatma altında bulunduğu liman kenti Mariupol şehrine de ayrılıkçılar topçu ateşi açtı.

BİR KİŞİ ÖLDÜ

Mariupol şehrinde yeniden başlayan çatışmalarda şu ana kadar bir kadın hayatını kaybetti. Bu arada ihtilaflı taraflar 12 maddeden oluşan ateşkes anlaşması maddelerini de farklı okumaya başladı. Minsk’te Ukrayna-Rusya-AGİT ve ayrılıkçılar temas gurubu toplantısında imzalanan 12 maddelik ateşkes anlaşmasına dair yeni bir tartışma başgösterdi. Protokoldeki “Ukrayna’daki yasadışı yabancı askeri birlik ve paralı askerleri çekilmeli” onuncu maddesini taraflar farklı okuyor. Kiev, maddeden “Rus askeri birlikleri Ukrayna’yı terk etmeli” anlamını çıkarıyor. Ayrılıkçılar ise onuncu maddenin bağımsızlık ilan eden Donetsk ve Lugansk bölgelerindeki Ukrayna askeri varlığının kastedildiği görüşünde. Bu arada bugün Avrupa Birliği’nin Rusya’ya yönelik yeni yaptırımları açıklaması bekleniyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle