GeriDünya Ucuzunu bulan oradan alsın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ucuzunu bulan oradan alsın

Ucuzunu bulan oradan alsın
refid:3741696 ilişkili resim dosyası

Ukrayna-Rusya krizinin tatlıya bağlandığı Moskova’daki görüşmelerden hemen önce Gazprom’un Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Medvedev, Hürriyet’in sorularını yanıtladı. Rusya’nın gazı siyasi silah olarak kullanmaya çalıştığı iddialarına, "Bizim verdiğimiz fiyat dünya doğalgaz piyasasında rekabete açık bir rakam. Daha ucuzu varsa herkes gidip oradan alsın" yanıtını verdi.

RUSYA ile Ukrayna arasında önceki akşam Moskova’da yapılan kritik doğalgaz pazarlığı öncesinde Gazprom Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Aleksander Medvedev, Hürriyet’e konuştu. Medvedev’e başta Türkiye’ye 2006 yılında Rus doğalgazına 1000 m3 için 260 dolar fiyat verildiğinin doğru olup olmadığını sorduk ve sorularımıza özetle şu yanıtları aldık:

260 dolar fiyat

2006 yılının ilk aylarında Türkiye geride kalan Avrupa ülkelerine uygulanan mazot ve fuel-oil katsayısı endeksli formül üzerinden dünya piyasasına uygun olarak 1000 m3 doğalgaz için 260 dolar ödeyecek. Fiyatı biz cebimizden çıkarmıyoruz. Türkiye Enerji Bakanlığı ile Botaş fiyatın nasıl belirlendiğini gayet iyi biliyor. Bu nedenle yeni fiyatın sizin için sürpriz olmaması gerekiyor.

Mavi Akım

Mavi Akım hattı sayesinde ülkenize yılda 16 milyar m3 gaz pompalama kapasitemiz var. Ukrayna ile pazarlıklar yeniden çıkmaza girse bile Türkiye sıkıntı çekmez. Ufak tefek uyarlamalarla gaz bir yerden diğerine aktarılabilir. Mavi Akım sayesinde diğer Batı Avrupalı tüketicilere göre daha şanslısınız.

Transit Türkiye

Türkiye’nin yakın bir gelecekte doğalgazda Rusya’nın Güney Avrupa’ya açılan önemli transit yolu olmasını biz de arzuluyoruz. Bu amaçla bizim uzmanlar, Türkiye Enerji Bakanlığı ile projeler üzerinde ciddi çalışmalar yapıyor. İlk aşamada Türkiye’den Yunanistan’a gaz taşınması meselesi gündemde. Gaz hattının Yunanistan ile sınırlı kalmayıp Balkan ülkelerini kapsayarak İtalya’ya kadar uzanması da yapılan ek çalışmalar sonunda ortaya çıkacak.

İsrail’e doğalgaz

Türkiye, İsrail ve Ortadoğu ülkeleri açısından da bizim için önem taşıyor. Türkiye-İsrail doğalgaz boru hattı yakın gelecekte gerçekleşecek projelerden biri.

Gaz siyasi silah mı

Bakın alışverişte iki taraf vardır. Biri satar, diğeri alır. Satıcı dümen çevirmeye başlarsa alıcı kaçar ve satıcının malı elinde kalır. Doğalgaza da bir mal olarak bakın. Üstelik bizim verdiğimiz fiyat dünya doğalgaz piyasasında rekabete açık bir rakam. Daha ucuzu varsa herkes gidip oradan alsın.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle