Dünya Haberleri

DÜNYA

  Uçaktan indirilip 15 saat sorgulandı

  Birce BORA
  07.04.2016 - 15:23 | Son Güncelleme:

  İtalya'dan İngiltere'ye gitmek için uçağa binen bir yolcu, kaptan pilot tarafından uçaktan atıldı. Tesfagiorgis İtalyan yetkililere dava açmaya hazırlandığını belirtti.

  İtalya’nın başkenti Roma’dan Londra’daki evine dönmek üzere EasyJet’in EZY5258 sefer sayılı uçağına binen Eritrea asıllı İngiltere vatandaşı Meghary Yemane-Tesfagiorgis, “uçaktaki bir yolcu onun yanında kendini güvende hissetmediğini söylediği için” uçaktan indirilip İtalyan yetkililer tarafından 15 saat sorgulandığını söyledi.

  ITV’ye konuşan Yemane-Tesfagiorgis, uçak kalkmaya hazırlanırken adının anons edildiğini ve bir kabin görevlisinin ondan uçağın ön kısmına gelmesini istediğini belirtti.
   
  Bavulları ile ilgili bir sorun olduğunu düşündüğünü söyleyen Meghary Yemane-Tesfagiorgis, uçağın ön kısmına gittiğinde silahlı polis memurları ile karşılaştığını ve uçağın pilotunun ona “uçaktaki kadın bir yolcunun onunla ilgili şikayette bulunduğunu ve uçaktan inmesi gerektiğini” söylediğini açıkladı.

  KENDİMİ HAKARETE UĞRAMIŞ HİSSETTİM 

  Meghary Yemane-Tesfagiorgis “Kendimi hakarete uğramış hissettim. Bu yaptıkları ırkçılık. Eğer o yolcu benim uçakta bulunmamdan rahatsız olduysa kendisi uçaktan inmeliydi” dedi.
   
   Uzun süre havayolu şirketinin ve havaalanının temsilcileri ile tartıştıktan sonra Fiumicino Havalimanı’ndaki polis karakoluna götürüldüğünü ve burada da saatlerce sorgulandığını söyleyen Yemane-Tesfagiorgis İtalyan yetkililere dava açmaya hazırlandığını belirtti.
   
  Bu EasyJet’in bir yolcuyu dayanağı olmayan “şüpheler” nedeniyle uçmaktan alıkoyduğu ilk vaka değil. Şubat ayında Londra Luton Havalimanı’nda bir Easyjet uçağına binen Nijerya doğumlu Hristiyan Laolu Opebiyi, yanında oturan yolcu “dua grupları” ile ilgili yazışmalarını görüp onun bir radikal İslamcı olduğunu varsayınca  silahlı polis memurları eşliğinde uçaktan indirilmişti.

  İngilterede terörist sanılan yolcu uçaktan indirildiİngiltere'de terörist sanılan yolcu uçaktan indirildi

  Kısa sürede adamın terör bağlantısı olmadığının anlaşılmasına rağmen pilot onu Amsterdam’a giden uçağa almayı reddetmiş ve Opebiyi üç saat boyunca bir sonraki uçağı beklemek zorunda kalmıştı.

   

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı