GeriDünya Üç önemli konuda, mahkeme kimi haklı buldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Üç önemli konuda, mahkeme kimi haklı buldu

Üç önemli konuda, mahkeme kimi haklı buldu

Almanya’da mahkemeler tüketicilerin açtığı davalarla ilgili onlarca kez karar verdi. Çoğunlukla tüketiciler haklı bulundu. Genellikle kamuoyuna yansımayan bu kararlardan bazılarına, sizlere yol göstermesi açısından dikkat çekmek istedik...

ÖRNEĞİN sıfır otomobil almak için bayiye sipariş verip, ödeme yaptınız. Ancak otomobili teslim aldığınızda bazı küçük hasarlara, eziklere, çiziklere rastladınız... Şimdi ne olacak? Bu şekilde almak zorunda mısınız? Tamiri yapılırsa faturayı siz mi, acente mi ödeyecek, siz mi?
HUZUREVİNE ZAM Huzurevi sahibi, yaşlılarla yaptığı kontrata koyduğu bir maddeyle, yatak-oda ücretine istediği zaman zam yapabilir mi? Veya zam yaparsa huzurevinde kalanlar bunu ödemek zorunda mı?
İNTERNETTE SATIŞ İnternetteki açık artırma sitelerinde fiyatını çok uygun gördüğünüz bir ürünü almak istediniz. Ve teklifinizi sundunuz. Ama satıcı size bir sürpriz yaptı ve açık artırmaya o da katıldı. Belki 1 euroya satın almayı hayal ettiğiniz ürünün fiyatı, açık artırmanın sonunda on binlerce euroya yükseldi... Şimdi ne olacak?
Bu ve benzeri durumlarda çoğu kez alıcı ile satıcı karşı karşıya gelebiliyor. İki taraf da kendisinin haklı olduğunu düşünüyor olabilir. Ama son kararı bazen mahkemeler, bazen de yargıtay veriyor.

CUMA GÜNÜ HÜRRİYET’TE HÜRDANIŞ KÖŞESİNDE

Yorumları Göster
Yorumları Gizle