Dünya Haberleri

DÜNYA

  Üç Meksikalı balıkçı 9 ay sonra kurtuldu

  MEKSİKO (A.A)
  17.08.2006 - 09:27 | Son Güncelleme:

  Pasifik'te arızalanan tekneleri 9 ay akıntılarla sürüklenen üç Meksikalı balıkçı mucizevi şekilde kurtuldu.

  Geçen yılın ekiminde Meksika'nın kuzeybatısındaki San Blas'tan rasgele deyip denize açılan üç balıkçı, 9 metrelik tekneleri arızalanarak akıntıya kapılınca aylarca serseri mayın gibi sularda dolaştıktan sonra 8 bin kilometre uzaktaki Marshall adaları yakınlarında bir Tayvan balıkçı gemisi tarafından kurtarıldı.

  Meksika TV'sine başlarından geçeni anlatan balıkçı Jesus Vidana, yağmur suyu içip çiğ balık ve martı yemek zorunda kaldıklarını söyledi. Anlattıklarına göre, köpekbalığı avındayken bu korkunç maceranın içine yuvarlanan balıkçılar, 15 gün aç kaldıkları dönemler bile olduğunu söyledi.

  Balıkçı gençler, San Blas'tan ayrılırken en fazla 60 kilometre ötedeki Marias adalarına kadar gidip dönmeyi tasarlamıştı. Bu yüzden yanlarına yiyecek bile almamışlardı. Ancak motor arızalanınca, fırtına geri dönmelerini engellemişti. Balıkçıların yanında sadece pusula, saat ve İncil vardı.
  /images/100/0x0/55eb34b2f018fbb8f8b2398e
  Marshall adaları Yeni Zellanda ile Tayvan açıklarında bulunan bir kara topluluğu. 1986'da ABD'den ayrılarak bağımsızlığını kazandı.


  Jesus Vidana, “Allah'tan ümidimizi hiç kesmedik. Benim inancım çok güçlüdür. Onun bize yardım edeceğini biliyordum. Arkadaşlarla İncil okuyup birlikte dua ediyorduk” dedi.

  Luico Rendon adlı balıkçı da aylar boyunca okyanusta hiçbir gemiye rastlamadıklarını anlattı. Güney Pasifik sahillerine yaklaşınca uzaklarda gemiler görmeye başladıklarını belirten balıkçı, “Gemi görünce kurtulacağız diye seviniyorduk, ama hep hevesimiz kursağımızda kalıyordu” şeklinde konuştu.

  Üç balıkçının el, yüz ve ayaklarının şiştiği, ama sağlıklarının iyi olduğu tespit edildi. Balıkçıların öldüğüne inanan köylüleri, kurtuluş haberiyle sevince boğuldu.  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı