Dünya 'UBP barış sürecine engel değil'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'UBP barış sürecine engel değil'

'UBP barış sürecine engel değil'

BM Kıbrıs'taki seçim sonuçlarının Ada'da müzakere sürecinde bir sorun teşkil etmeyeceğini açıkladı.

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Taye Brook Zerihoun, KKTC'de pazar günü yapılan ve Ulusal Birlik Partisi'nin (UBP) zaferiyle biten seçim sonuçlarıyla ilgili olarak, BM'nin Kıbrıs müzakere sürecinde bir sorun öngörmediğini söyledi.

Müzakerelerdeki altı ana başlıktan biri olan "Ekonomi" konusunu ele almaya başlayan KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın, Kıbrıs müzakereleri çerçevesindeki görüşmesi sona erdi. Lefkoşa ara bölgede yaklaşık 1,5 saat süren görüşmenin 1 saatlik bölümü liderler arasında baş başa yapıldı.

Görüşmenin ardından liderler açıklama yapmadan bölgeden ayrılırken, görüşmelere ev sahipliği yapan BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Taye Brook Zerihoun, kısa bir değerlendirmede bulundu.

Görüşmenin her zaman olduğu gibi baş başa başladığını ve ardından heyetler arası görüşmeye geçildiğini belirten Zerihoun, daha çok ekonomi başlığıyla ilgili organizasyon ve planlama üzerinde durulduğunu kaydetti.

Gelecek hafta görüşme olmayacağını, kendisinin ve BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'in bazı temaslar için New Yok'ta olacağını açıklayan Zerihoun, liderlerin 5 Mayıs Salı günü görüşeceğini duyurdu.

Zerihoun, liderlerin temsilcileri Özdil Nami ile Yorgos Yakovu'nun hafta içinde görüşerek planlamayı sürdüreceğini kaydetti.
Zerihoun, KKTC'de pazar günü yapılan seçim sonuçlarıyla ilgili olarak, "BM süreçte bir sorun öngörüyor mu" sorusuna karşılık, Cumhurbaşkanı Talat'ın görüşmelere başkanlık yapmayı sürdürdüğünü belirterek, "Herhangi bir sorun öngörmüyoruz" dedi.
BM yetkilisi, "UBP'den birinin görüşmelere katılmasını öngörüyor musunuz" sorusu üzerine de bu konuda bir bilgisi olmadığını kaydetti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle