GeriDünya UBP Ankara’dan milim sapmaz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  13
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

UBP Ankara’dan milim sapmaz

UBP Ankara’dan milim sapmaz
refid:11476287 ilişkili resim dosyası

KKTC’de ’ulusalcıların’ iktidara geldiği seçimlerde yaptığı anketlerde tüm partilerin oylarını yüzde 100 bilen KADEM Araştırma Şirketi’nin Başkanı Muharrem Faiz, karşı propagandaya rağmen iktidara gelen UBP lideri Eroğlu’nun Kıbrıs sorunu konusunda Türkiye’den milim sapmayacağını söyledi.

ULUSALCILARIN DÖNÜŞÜ

OCAK ayında Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’a yaptığı kişiye özel araştırma da dahil seçim sürecinde yayınlanan tüm anketlerinde, yüzde 44’lük Ulusal Birlik Partisi (UBP) zaferini ve seçime katılan diğer partilerin oranlarını sıfır hata payına yakın isabetle bilen sosyolog Faiz, Hürriyet’e seçim sonuçlarını değerlendirdi. 20 yıldır kamuoyu araştırmaları yapan ve Yakın Doğu Üniversitesi’nde Psikoloji ve İletişim dersleri veren Sosyolog Muharrem Faiz, Derviş Eroğlu ve partisinin Kıbrıs sorunu konusunda Türkiye ile büyük uyum içinde olacağını şöyle savundu:

UBP daha prensipli olacak

"UBP, Türkiye ve KKTC’in ortak yürüttüğü Kıbrıs politikasından temel parametreler çerçevesinde milim sapmayacaktır. Zaten Derviş Eroğlu da, ’Önce konfederasyon ardından da başarılı olursa, evrim yoluyla federasyon’ temelinde bir çözümden bahsediyor. Fark ne olur, yeni kapıların açılması ya da araçların Rum kesimine gidiş gelişinde daha büyük kolaylık gibi konularda, eski iktidar CTP’den daha prensipli bir tavır takınacaktır. Bu da doğal olarak Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın hoşuna gitmeyecektir."

Yanlış yorum yapılıyor

Bireysel olarak solcu ve UBP’nin milliyetçi felsefesine karşı biri olduğunu vurgulayan Faiz, "Eroğlu sürekli, Talat’ın görüşmeleri sürdürmesine karşı olmadığını, engellemeyeceğini tekrarlıyor. Türkiye ile de en büyük uyumu UBP gösterecektir" dedi.

Sonuçlar Türkiye’nin işine yarayacak

KKTC’nin kanaat önderleri arasında yer alan Siyaset Bilimciler de seçim sonuçlarının başta Türkiye olmak üzere KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın işine yarayacağı görüşünü savunuyor. Doğu Akdeniz Üniversitesi öğretim görevlilerinden Siyaset Bilimci Doç. Dr. Yılmaz Çolak şu tespitlerde bulundu:

Rumların propagandaları sonucunda, Türkiye’nin üzerinde KKTC, Ankara’nın güdümünde izlenimi vardı. Bu tez yıkıldı. Türkiye hükümetleri artık rahatlıkla, burada ayrı bir demokrasi olduğunu söylemeli.

KKTC’de Cumhurbaşkanı’nın sol, hükümetin de sol olması tek sesliliği getiriyordu. İktidara sağcı UBP’nin gelmesi, muhtemel bir anlaşma olması halinde ortaya çıkacak ve referanduma sunulacak belgenin, KKTC’de tüm halk kesiminin kabul etmesine olanak verecek.

Müzakere masasında Rum lider Hristofyas sürekli, ’Biz koalisyonuz, onların da görüşünü dikkate almalıyız’ görüşünü savunuyordu. Artık Talat’ın eli özellikle al-ver pazarlığı döneminde güçlendi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle