GeriDünya UAEK'dan yeni İran raporu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

UAEK'dan yeni İran raporu

UAEK'dan yeni İran raporu

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK), İran'ın nükleer enerji faaliyetleriyle ilgili yeni raporunu bir hafta içinde açıklayacak.

Fars Haber Ajansı, diplomatik kaynaklara dayanarak, UAEK Başkanı Muhammed El Baradei'nin son raporunu kuruma üye 35 ülkenin değerlendirmesine sunacağını duyurdu.

Raporda, İran'ın nükleer enerji faaliyetlerindeki son durum, UAEK ile işbirliği ve nükleer konusundaki müzakereler hakkında bilgi verilmesi bekleniyor.

Raporun iki hafta sonra yapılması öngörülen UAEK genel kurulu toplantısında da üye ülkelerce ayrıca değerlendirileceği kaydedildi.

UAEK'nin 28 Ağustostaki son raporu, Tahran yönetimi tarafından olumlu karşılanmıştı.

İran'ın UAEK'deki daimi temsilcisi Ali Asker Sultaniye de, "UAEK, 20. raporunda da İran'ın nükleer enerji programının askeri amaçlı olmadığını ortaya koydu" demişti.

Sultaniye, "UAEK ile taahhütlerimizin gereğini yerine getirecek, hukuki ve teknik konularda işbirliğini sürdüreceğiz, ancak hiçbir siyasi baskıyı ve yasal olmayan talepleri kabul etmeyeceğiz" ifadesini kullanmıştı.

Raporda, Tahran yönetiminin, UAEK ile işbirliğine devam ettiği, Natanz'daki tesisler ile Arak ağır su reaktöründe kurum müfettişlerinin inceleme ve denetleme yapmasına müsaade ettiği bilgisine yer verilmişti.

"İran'ın nükleer enerji faaliyetlerinin askeri amaçlı olduğuna dair herhangi bir kanıta ulaşılamamıştır" ifadesinin yinelendiği raporda, İran'ın, kurumun bazı taleplerini yerine getirmesi olumlu karşılanmıştı.

İran'ın nükleer enerji faaliyetlerinde son dönemde yavaşlama görüldüğü belirtilen raporda, "Natanz'daki tesislerde uranyum zenginleştirmeye ve Arak'taki ağır su reaktöründeki faaliyetlere devam edildiği" kaydedilmişti.

İran'ın "ek protokol"ün gereklerini yerine getirmediği hatırlatılan raporda, "Tahran yönetiminden daha şeffaf olması ve nükleer enerji faaliyetlerinin askeri olmadığına dair ikna edici adımlar atması" istenmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle