GeriDünya UAEK raporu: Atom bombası için reçete İran’ın elinde
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

UAEK raporu: Atom bombası için reçete İran’ın elinde

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne sunacağı rapor, dün basına sızdı. Zehir zemberek raporda, İran’ın teslim etmeyi reddettiği bir belgede, nükleer bomba yapımı için gerekli formül ve malzeme listesinin yer aldığı açıklandı.

Rapora göre, geçen ay yapılan denetimler sırasında BMmüfettişleri, İranlı bilimadamlarının elindeki 15 sayfalık bir belgeyi incelemek istedi. İranlılar, raporun kendisini veya bir kopyasını müfettişlere teslim etmeyi reddetse de, atom bombası yapımı için kilit bilgilerin yer aldığı belgeyi göstermeye mecburen razı oldu.

UAEK, ayrıca, İran’ın Natanz tesislerinde uranyum zenginleştirme faaliyetine başlamaya hazırlandığını da bildirdi. Raporda, "Natanz’daki Pilot Yakıt Zenginleştirme Santrali’ndeki mevcut gaz dağıtım sistemi yenileniyor" dendi. Hazırlıkların ardından burada nükleer bomba için yakıt elde edilebilecek.

UAEK, yarın raporu görüştükten sonra İran’ı BM Güvenlik Konseyi’ne havale edecek. Rusya ve Çin’in buna onay vereceği, ancak Konsey’den herhangi bir yaptırım kararı çıkmasını engelleyeceği bildiriliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle