Dünya Haberleri

DÜNYA

  UAEK heyeti, müzakere için Tahran'da

  TAHRAN (A.A)
  09.10.2007 - 15:36 | Son Güncelleme:

  BM'ye bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) heyeti, İran'ın nükleer programına ilişkin sorunları görüşmek üzere başkent Tahran'a geldi.

  Devlet televizyonu, UAEK Başkan Yardımcısı Olli Heinonen ve İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi (UYGK) Genel Sekreter Yardımcısı Cevad Vaidi başkanlığındaki heyetlerin görüşmelere başladığını bildirdi.

  UAEK heyetinin 3 gün süreceği ifade edilen görüşmelerinde, uranyum zenginleştirmede kullanılan P-1 ve P-2 santrifüjleri konusunun ele alınacağı bildirildi.

  "Teknik düzeyde" yapılacağı kaydedilen görüşmelerde İranlı yetkililerin, UAEK'nin santrifüjler konusunda yönelttiği sorulara cevap vereceği belirtildi.

  İran ve UAEK, Ağustos ayında, nükleer program konusundaki şüphelerin Aralık ayına kadar giderilmesi için bir metot ve takvim üzerinde anlaşmıştı.

  Varılan anlaşma çerçevesinde İran heyeti geçen ay, uranyum zenginleştirmede kullanılan santrifüjler konusundaki sorulara yanıt vermek için UAEK yetkilileriyle görüşmüştü.

  Batılı ülkeler İran'ın nükleer bomba üretmesinden endişe ederken, İran nükleer programının sadece elektrik üretimine yönelik olduğunu iddia ediyor.

  Nükleer programı yüzünden şimdiye kadar İran'a iki yaptırım kararı alan BM Güvenlik Konseyinin 5 daimi üyesi ve Almanya, İran'a karşı daha sert yaptırım girişimini gelecek aya kadar ertelemişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı