GeriDünya TV’de galip Schröder
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TV’de galip Schröder

Almanya’da önümüzdeki pazar günü yapılacak erken genel seçimler öncesinde parti liderleri devlet birinci televizyonu ARD’de biraraya gelerek kozlarını paylaştılar. Bir hafta önceki televizyon düellosunda olduğu gibi bu tartışmayı da Başbakan Schröder kendi lehine sonuçlandırdı.

Başbakan Gerhard Schröder (SPD), Dışişleri Bakanı Joschka Fischer (Yeşiller), başbakan adayı Angela Merkel (CDU), Hıristiyan Sosyal Birlik (CSU) Genel Başkanı Edmund Stoiber, Hür Demokrat Parti (FDP) Başkanı Guido Westerwelle ve Sol Parti, PDS Genel Başkanı Gregor Gysi, seçmenlerin karşısına son kez televizyonda çıkarak izleyecekleri Schröder, Merkel’in ‘Başbakana yakışmayacak polemikler içindesiniz’ sözüne, ‘Burada olayları dile getirme şekliniz, seçim mücadelelerinin sivri dilli, ancak hakarete varmayan açıklamalar dönemi olduğunu göstermiyor. Hakaret olmamalıydı’ diyerek, kibarca uyardı.

Başa baş mücadele

ALMANYA’da N 24 Haber Kanalı adına Emnid Araştırma Enstitüsü’nün yaptığı ankette muhalefetteki Birlik Partileri oylarını 1.5 puan artırarak yüzde 42’ye yükselirken, iktidardaki SPD 1 puan oy kaybıyla yüzde 33.5’e geriledi. Birlik Partileri ile koalisyon ortağı olmayı hedefleyen Hür Demokrat Parti de (FDP) 0.5 puan kaybederek yüzde 6.5’ye düştü. Ankette Yeşiller yüzde 7, Sol Parti ise yüzde 8 oy aldı. Buna göre CDU/CSU-FDP koalisyonu yüzde 48.5 olurken, sol koalisyon olarak da adlandırılan SPD-Yeşiller ve Sol Parti üçlü koalisyonu da yüzde 48.5 oyla başabaş yarıştı.

Türklerin oyu SPD’ye

ALMANYA’da seçimler pazar günü yapılıyor. Birkaç gün önce başlattığımız ve ilk sonuçlarını bugün açıkladığımız Hürriyet anketine göre, 1’inci parti açık ara ile Sosyal Demokratlar.

Binlerce Türk kökenlinin telefonla katıldığı anketimizde, bir süre öncesine kadar en çok eleştiriye çeken partinin yine 1’inci çıkması, ‘Türkler, SPD’ye alternatif görmüyor’ yorumlarına yol açtı.

SCHRODER FARKI Sosyal Demokrat Parti, şu ana kadar verilen binlerce oyun çok büyük bir çoğunluğunu, yüzde 77’sini alıyor. Başbakan Gerhard Schröder’in son dönemlerdeki performansının ve Hıristiyan Demokrat Birliği’nin başbakan adayı Angela Merkel’in Türkiye karşıtı söylemlerinin bunda etkili olduğu sanılıyor.

Türk kökenli seçmenlerin gönlündeki 2’nci parti ise Birlik 90/Yeşiller. Yeşiller, yüzde 9.2 oy oranı ile 2’nci sırada çıkıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle