GeriDünya Tusk: İrlanda’nın talepleri, AB’nin talepleridir
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tusk: İrlanda’nın talepleri, AB’nin talepleridir

Tusk: İrlanda’nın talepleri, AB’nin talepleridir

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Brexit görüşmelerinin kaderini İrlanda sınırlarının güvenliğine bağladı ve Londra’ya uyarıda bulundu. Tusk, İngiltere tarafından sınır güvenliği konusunda yapılacak teklifin, İrlanda için kabul edilemez olduğu takdirde, Avrupa Birliği için de kabul edilemez olacağını belirtti.

İRLANDA’nın talepleri, Avrupa Birliği’nin talepleridir” diyen Tusk, 1998 yılında yapılan barış anlaşmasının imha edilmesine izin vermeyeceklerinin altını çizdi. Tusk, “Şu aşamada, hiçbir şekilde bir mutabakata varamayacağımız kesin. Üstelik, bu görüşmelerin nihai sonucu, Avrupa Birliği ile İngiltere arasındaki ilişkilerin geleceğine bağlı” dedi.

MAY MÜZAKERELERİ TERKETMELİ’
Tusk’ın, bu açıklaması, özellikle Brexit yanlıları tarafından sert bir dille eleştirilirken, AB karşıtı olan Ukip partisinin eski lideri Nigel Farage, sosyal medya üzerinden yaptığı eleştiride, “Tusk ve AB’li zorbalar, bizi sadece aşağılamak istiyor. May, her şeyi durdurmalı ve müzakereleri terk etmeli” açıklamasında bulundu.
AB, İrlanda’nın sınır güvenliği konusunda yeterli taahhütleri üstlenmesi üzere Londra’ya pazartesi gününe kadar mühlet verirken, üç önemli büyük dosyadan biri olan sınır meselesini halletmeden müzakerelerin ikinci safhası olan ticaret ilişkisi konusuna girmek istemiyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle