GeriDünya Turuncu grip
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Turuncu grip

Turuncu grip
refid:12833421 ilişkili resim dosyası

Domuz gribi salgını siyasete alet mi ediliyor? Ocak ayında yeni devlet başkanını seçecek Ukrayna’da aniden başladığı bildirilen salgın yüzünden “siyasi miting yasağı” gibi sert önlemler alınması kuşku yarattı. Grip türünün açıklanmadığı ülkede sıkıyönetim ilan edilmesi dahi gündemde.

KÜRESEL domuz gribi salgınının devam ettiği bu günlerde en sert önlemleri alan Ukrayna oldu. Birkaç gün öncesine kadar “riskli ülkeler” kategorisinde sayılmayan Ukrayna, geçen çarşamba ilk grip ölümünün yaşanması üzerine seferberlik başlattı.
Virüsün türü açıklanmamakla birlikte, ülkenin batısında birkaç gün içinde 33 kişinin öldüğü duyuruldu. Okullar tüm ülkede 3 hafta tatil edildi, siyasi mitingler başta olmak üzere tüm toplantılar yasaklandı, seyahat sınırlamaları getirildi. Lenta’nın haberine göre, tam karantinaya alınan ülkede her an sıkıyönetim ilan edilebilir. Ülkede devlet başkanlığı seçimleri 17 Ocak’ta yapılacak. Şimdilik üç hafta süreceği ilan edilen olağanüstü tedbirlerin uzatılabileceği belirtiliyor. Bunun seçim mitinglerini de etkileyecek olması kuşku yarattı.
Üç liderin rekabeti
Batı yanlısı Başbakan Yuliya Timoşenko, son anketlere göre, yeniden aday olan eski müttefiki ve mevcut Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko’nun 15 puan önünde. Timoşenko’nun bu önlemler sayesinde Yuşçenko’nun arayı kapamasını engellediği öne sürülüyor.
Timoşenko’nun asıl rakibi ise yüzde 31’lik halk desteğine sahip Rusya yanlısı Viktor Yanukoviç. ‘Demir Leydi’nin bu süreçte halka “İşte salgın karşısında gerekeni yapıyorum” mesajı vererek oy toplamayı ve miting bile yapamayacak olan Yanukoviç ile arayı kapatmayı planladığı iddia ediliyor. Yanukoviç ise iddialara rağmen şimdilik sessiz.

Sokaklar boşaldı

Ülkenin özellikle batısında, hijyenik maske ve antibiyotik almak isteyen halk eczaneler önünde uzun kuyruklar oluştururken, insanlar acil durumlar dışında sokağa çıkmamaya başladılar. 2004’te Turuncu Devrim ile çalkalanan
Kiev sokakları bomboş.
Bir askeri uçağın Desniansko semti üstüne kimyasal püskürttüğü söylentileri ise paniği büyüttü. Yetkililer bu iddiayı yalanlasa da onlarca görgü tanığı var.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle