Dünya Türkmenistan'da 8 büyüklüğünde deprem
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkmenistan'da 8 büyüklüğünde deprem

17 Ağustos'tan bu yana Türkiye'yi diken üstünde tutan deprem, dün Türkmenistan'ı vurdu. Türkiye saati ile 19.11'de merkezi Hazar kıyısında olan 8 şiddetindeki deprem, Aşkabat'ta birkaç binanın yıkılmasına neden oldu.

Depremde ilk belirlemelere göre 11 kişi öldü 5 kişi de yaralandı.

TÜRKMENİSTAN'da dün akşam TSİ 19.11'de 8 büyüklüğünde şiddetli bir deprem meydana geldi.

Depremin Merkez üssü ise; Hazar kıyısına yakın Nebit-da yerleşim bölgesinin 25 kilometre kuzeyi. Diğer yerlerde hissedilen sarsıntıların, depremin uzantısı olduğunu açıklayan yetkililer, Türkmenistan'daki bu şiddetli deprem ile Hazar Bölgesi fay hattının aktif hale geldiğinin kesinleştiğini ve sarsıntıların ciddi biçimde devam edebileceğini ifade ettiler. Depremin yolaçtığı hasar konusunda herhangi bir bilgi alınamazken Aşkabat'ta birkaç binanın yıkıldığı bildirildi. Halkın panik halinde sokaklara çıktığı depremde can yada mal kaybı konusunda bir açıklama yapılmadı.

Depremin özellikle merkez üssüne 50 kilometre uzaklıkta olan Türkmenbaşı (Kraçnobask) Nebit-da ve Çeleken'de çok ciddi hasara yol açtığı sanılıyor.

Rusya Olağanüstü Durumlar Bakanlığı, bölgede tek depremin yaşandığını bildirdi. Diğer bölgelerdeki sarsıntıların bu büyük depremin yansıması olduğunu söyleyen yetkililer, depremin Bakü'de 4.5, Dağıstan'da 4, Moskova'da 1 ve Aşkabat'ta 6 şiddetinde hissedildiğini açıkladılar.

FARKLI ÖLÇÜMLER

Öte yandan Fransız AFP ajansı Strasbourg Gözlemevi'ne dayanarak depremin şiddetini 6.8 büyüklüğünde ve merkez üssünün başkent Aşkabat'ın 150 kilometre kuzeybatısındaki Kızıl Arvat olduğunu duyurdu. Rusya'daki Dünya Fizik Enstitüsü, depremin büyüklüğünün Richter ölçeğine göre 7.5 olarak duyurdu. Amerikan Jeolojik Araştırmalar Ulusal Deprem Enformasyon Merkezi de depremin 7.2 büyüklüğünde olduğunu duyurdu.

AZERBAYCAN DA SALLANDI

Deprem ayrıca Azerbaycan'dan 4.5 şiddetinde hissedildi. 25 Kasım Cumartesi günü meydana gelen Richter ölçeğine göre 6.5 büyüklüğündeki depremden sonraki en şiddetli sarsıntı olan deprem, başkent Bakü ve Rusya'nın güney sınırlarındaki Dağıstan Cumhuriyeti'nde hissedildi. Bakü'de halk panik halinde evlerini terk ederek boş arazilere çıktı. 25 Kasım'daki depremde 35 kişi ölmüş, 300'den fazla kişi de yaralanmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle