GeriDünya Türkmenistan: Can kaybı yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkmenistan: Can kaybı yok

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Saparmurat Türkmenbaşı, dün gece meydana gelen depremde can ve mal kaybı olmadığını açıkladı.

Türkmenbaşı, 12 Aralık'ta kutlanacak Tarafsızlık Bayramı dolayısıyla ülkede bulunan yabancı misyon şeflerini kabul etti.

Türkmenbaşı, kabulde yaptığı açıklamada, deprem bölgesine gönderdiği yetkililerin kendisine ulaştırdıkları raporlarda herhangi bir can kaybı ya da maddi hasarın bulunmadığını söyledi.

Saparmurat Türkmenbaşı, Rusya Federasyonu'ndaki bir televizyon kanalının Aşkabat'ta 8 büyüklüğünde deprem olduğu haberinin komşu ülkelerde endişeye yol açtığını, bunun üzerine bazı ülkelerin yetkililerinin kendisini arayarak bilgi aldığını belirtti.

Yabancı misyon şeflerine de Türkmenistan Sismik Araştırmalar Estitüsü tarafından hazırlanan deprem çizelgeleri ve etki alanını gösteren harita dağıtıldı. Türkiye'nin Aşkabat Büyükelçisi Bahattin Gürsöz de Türkmenbaşı'na deprem nedeniyle geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Bu arada, Türkmenistan Sismik Araştırmalar Enstitüsü, depremin Richter ölçeğine göre 7 büyüklüğünde olduğunu, merkez üssünün ise Hazar Denizi'nin güneyinde Balkan vilayetine bağlı Esenguli ilçesine 80 kilometre uzaklıkta olduğunu açıkladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle