Dünya Türkmenistan bağımsızlığının 17. yılını kutluyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkmenistan bağımsızlığının 17. yılını kutluyor

Bağımsızlığını 27 Ekim 1991'de kazanan Türkmenistan, bağımsızlığının 17. yılını törenlerle kutluyor.

Yaklaşık bir haftadır süren kutlamalar çerçevesinde dün akşam başkent Aşkabat'taki 30 bin kişilik Olimpiyat stadında konser verildi. Ülkenin tanınmış sanatçılarının verdiği konsere halk yoğun ilgi gösterirken, halk oyunları ekiplerinin gösterileri de büyük alkış aldı. Renkli geçen kutlamaların sonunda havai fişek gösterisi düzenlendi.

Bugünkü kutlamalar Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov'un Bağımsızlık Anıtı'na çelenk koymasıyla başladı, Tarafsızlık Meydanında devam etti. Resmi törende Savunma Bakanı Agageldi Mammetgeldiyev askeri birlikleri selamladı. Daha sonra kara, deniz ve hava kuvvetlerine ait birliklerin geçit töreni başladı.

Meydanda bulunan kalabalık, Hava Kuvvetlerine ait jetlerin akrobasi gösterisini ise ilgiyle izledi.

BERDİMUHAMEDOV'A HEDİYE AT

Askeri geçidin ardından ünlü Türkmen Ahal-Teke atlarının geçişi başladı. Birbirinden güzel Türkmen atlarının gösterisi törene damgasını vurdu. Gösteriden sonra Berdimuhamedov'a Ahal-Teke atı hediye edildi.

Törenler, halk oyunları ekiplerinin gösterilerinin ardından sona erdi. Bağımsızlık kutlamalarına yabancı misyon şefleri, askeri ataşeler ve çok sayıda yabancı konuk da katıldı.

AT YARIŞI DÜZENLENECEK

Kutlamalar yarın, bir Türk şirketinin restorasyonunu yaptığı hipodromda devam edecek. Yarın hipodromda düzenlenecek at yarışını Devlet Başkanı Berdimuhamedov'un da izlemesi bekleniyor. Bağımsızlık Bayramı kutlamaları ay sonuna kadar devam edecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle