GeriDünya Türklerin yüzde 22’si Obamacı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türklerin yüzde 22’si Obamacı

Türklerin yüzde 22’si Obamacı

Gallup araştırmasına göre ABD’de Demokratların başkan adayı Obama’nın Türkiye’deki desteği yüzde 22, McCain’inki ise yüzde 8’de kaldı. 70 ayrı ülkede yapılan ankette Obama en büyük desteği yüzde 89 ile baba memleketi Kenya’da buldu.

ABD başkanlık seçimi konusunda düzenlenen uluslararası bir ankette yer alan 70 ülkenin büyük bölümü, ABD’nin yeni başkanı olarak Barack Obama’yı görmek istediğini belirtti. Türkiye’de de tercihte bulunanların çoğunluğu Obama’yı seçti.

Gallup kuruluşunun düzenlediği ankete Türkiye’den katılanların yüzde 70’i, "kimin ABD başkanı seçilmesini istersiniz" sorusuna cevap vermedi veya "bilmiyorum" dedi.

Ankete katılan Türklerin yüzde 22’si Obama’yı seçerken, Cumhuriyetçi aday John McCain’i tercih edenlerin oranı ise sadece yüzde 8’de kaldı. Anketin yapıldığı ülkelerden 64’ünde Obama, tercih edilen isim oldu.

Sadece Gürcistan, Filipinler, Kamboçya ve Laos’ta McCain daha fazla destek aldı. Ağustos’taki Rusya-Gürcistan savaşında McCain, Moskova’yı Obama’dan daha sert eleştirmişti.

Litvanya ve Pakistan’da iki aday eşit destek aldı. Ancak Pakistan’da bu desteğin sadece yüzde 5’te kaldığı görüldü. Obama’nın babasının ülkesi Kenya, yüzde 89 ile, Demokrat adayın en popüler olduğu ülke çıktı. Batı Avrupa ülkelerinin de ezici çoğunlukla Obama’yı McCain’e tercih ettiği gözlendi. Örneğin bu ülkelerden Fransa’da yüzde 64’lük çoğunluk Obama’yı seçerken, McCain’i isteyenlerin oranı sadece yüzde 4’te kaldı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle