GeriDünya Türklere 4 özgürlük ve garantiler sıkıntılı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türklere 4 özgürlük ve garantiler sıkıntılı

Türklere 4 özgürlük ve garantiler sıkıntılı

KIBRIS’ta devam eden müzakerelerde Türk ve Rum liderlerin kamuoyu önünde çok olumlu mesajlar vermesine rağmen pazarlık masasında kıran kırana bir mücadelenin yaşandığı belirtiliyor.

Kıbrıs Türk tarafı, muhtemel bir anlaşmada Türkiye vatandaşlarına 4 özgürlükte, (serbest giriş, serbest dolaşım, serbest mülk edinme ve serbest yerleşim) ısrar ederken, Türkiye’nin garantörlüğünü ise bu aşamada görüşmeyi kabul etmiyor. Rum Simerini gazetesi, kapalı kapılar ardındaki pazarlıklarda detaylar vermeye başladı. Habere göre, pazarlık masasında olumlu bir hava bulunmuyor.

ESKİ ANLAŞMAZLIKLAR

*Garantörlük: Rumlar garantörlük konusunu pazarlık masasına getirebilmek için bir metin hazırlamak istedi. Türkler karşı çıkıyor.
*Türkiyelilere kota: Rum tarafı Türkiye kökenli KKTC vatandaşları için ‘4 Kıbrıslı Türk 1 Türkiyeli’ kotası istiyor.
*AB birincil hukuku: Türk tarafı, AB kurallarına uymayan düzenlemelerin çözümden sonra Avrupa mahkemelerinde delinmemesi için anlaşmanın tüm AB ülke parlamentolarından onaylanmasını istiyor. Rumlar karşı.
*Liderler karar verecek: Müzakereleri koordine eden BM temsilcisi Espen Barth Eide ise teknik heyetler arasındaki bu sorunlu konuların liderler seviyesinde siyasi karar alarak çözülmesi yolunu izliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle