GeriDünya Türkler unutmasın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkler unutmasın

Etnos Gazetesi’ne konuşan Papadopulos, ‘Biz üye olduktan sonra AB, KKTC’yi hiçbir zaman tanıyamaz. Türkiye bunu aklında tutsun aksi takdirde biz hatırlatırız’ dedi. Papadopulos, KKTC’ye ekonomik yardım başlatılmasına ise karşı olmadığını söyledi.

KIBRIS Rum Kesimi Cumhurbaşkanı Tasos Papadopulos AB’nin KKTC’yi hiçbir zaman devlet olarak tanıyamayacağını çünkü, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bütün Kıbrıs adına AB’ye üye olacağını söyledi. Etnos Gazetesi’ne demeç veren Papadopulos, ‘KKTC’nin tanınmayacağını Türkiye aklında tutsun aksi takdirde bir hatırlatırız’ dedi.

Rumların referandumda hayır demesi halinde Kuzey Kıbrıs’a ekonomik yardım başlamasına karşı olmadığını söyleyen Papadopulos şöyle konuştu :

‘Kuzey Kıbrıs’a AB’den ekonomik yardım başlamasına karşı değilim. Onların yaşam koşulları ne kadar yükselirse aramızdaki sürtüşmeler de daha azalacak. Ayrıca, ileride her halükarda Kuzey’le birleşeceğiz. Birleştiğimiz zaman Kuzey bölgesinin de yaşam standardı yükselmiş olacak ve birleşmenin faturasını da ödememiş olacağız.’’

Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis’in tutumunu memnuniyetle karşıladığını da vurgulayan Papadopulos, ‘Plana evet demesi için ağır baskı altında kaldığını biliyorum. Ama Luzern’de anlaştığımız gibi Kıbrıs’ın alacağı karara saygı göstereceğini açıkladı. Sözünde durdu’ dedi. Rum Cumhurbaşkanı, ‘Hayır’ kampanyası açarak büyük hata yaptığı yolundaki suçlamalara ise ‘Hayır diyerek yanlış yaptıysam geriye dönme imkanımız olur ama eğer evet dersek geriye dönüş olmayacak’ karşılığını verdi.

ABD ALKIŞI İSTEMİYORUM

Papadopulos, ABD’nin tepkisinden korkup korkmadığı sorusu üzerine de şöyle konuştu: ‘Ben ABD karşıtı değilim. Ben Amerikan halkını da seviyorum, ama önce ben kendi halkıma hesap vereceğim. ABD’den alkış almak istemiyorum. Hayır dediğim için vicdanım çok rahat. Hesabı sadece halkıma ve tarihe vereceğim.’

Papadopulos, planın uygulanması için BM Güvenlik Konseyi’nin güvence vermesi halinde tutumunu değiştirip değiştirmeyeceği yolundaki soruya ise ‘Bu temel bir sorun. Planla herşeyi önceden Türklere veriyoruz. İleride alacaklarımızı nasıl alabileceğiz? Bu konuda kim bize güvence verecek? BM Güvenlik Konseyi bu konuda çalışıyor. Örneğin bir buzdolabını bile en yakın arkadaşınızdan da alsanız yine de yazılı garanti belgesi istiyorsunuz. Biz burada bir ülkenin kaderinden söz ediyoruz. Sözle güvence kabul edilemez. Yazılı bir güvence istiyoruz’ dedi.

Ambargo kalkarsa itiraz etmeyiz

KIBRIS’
ın kaderini çizecek referanduma 6 gün kala Yunanistan Dışişleri Bakanı Petros Molivyatis, Rumların referandumda ‘hayır’ demesi halinde ABD ve AB’nin Türklere ekonomik yardım başlatacağına ilişkin işaretler aldıklarını söyledi. Katimerini Gazetesi’ne konuşan Molivyatis, ambargonun kalkmasına itiraz etmeyeceklerini ilk kez açıkladı. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin de Kıbrıslı Türklerin ekonomik açıdan güçlendirilmesi yönünde bir politika izlediğini söyleyen Molivyatis, ‘Kıbrıs Rumları, Türklerin de ekonomik açıdan güçlenmesi için çalışıyorlar. Biz de bunu istiyoruz’ dedi.

BAKÜ’YE TEHDİT

Molivyatis, 24 Nisan’da yapılacak referandumda Rumlar’ın Annan Planı’na hayır demesi halinde KKTC’yi tanıyacaklarını açıklayan Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’i ise tehdit etti. Molivyatis, ‘Referandumdan sonra KKTC’yi hiçbir ülke tanıyamaz. Tanımaya kalkan hangi ülke olursa olsun karşısında AB’yi bulur’ diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle