GeriDünya Türkler tahriklere kapılmasın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkler tahriklere kapılmasın

Fransa'nın Alsace bölgesindeki Barr kasabasında yılbaşı gecesi bombalama olaylarıyla kentte terör estiren 5 kişi arasında iki Türk’ün olması vatandaşlarımızı huzursuz etti. Kasabada 25 yıldır sorunsuz yaşayan Türkler’e Belediye Başkanı Gilbert Scholly sahip çıkarak, provokasyona gelmemeleri için çağrı yaptı.

Fransa'nın kuzeydoğusundaki Alsace'ın Barr kasabasında yılbaşı gecesi tahrip gücü yüksek dinamitle kentte terör estiren 5 kişi arasında iki Türk gencinin olması ve birinin 15 yıl hapis cezası istemiyle tutuklanması, aynı bölgede yaşayan Türkleri huzursuz etti. Barr'da 25 yıldır hiçbir sorun çıkarmadan Fransızlar'la kaynaşmış olan 800 Türk'e bu zor günlerinde sahip çıkan Belediye Başkanı Gilbert Scholly, ‘‘Bir grup sorumsuz aptalın yaptığı ahmakça bir iş nedeniyle Türkleri suçlayamayız’’ dedi.

SEKİZ YARALI

Belediye Başkanı Scholly görüşme isteğimizi kabul etti ve Barr Türk İşçileri Yardımlaşma Derneği'ne geldi ve sohbet sırasında şuuyarılarda bulundu: ‘‘Türkler kesinlikle tahriklere kapılmamalı. Ortalık yatışıncaya kadar gençlerin gece geç saatlerde sokaklarda dolaşmamasını tavsiye ederim. Türkler'le hiçbir sorunumuz yoktur. Son olayların yerel halk ile Türkler arasındaki ilişkileri zedelememesi için çaba sarf ediyoruz. ’’

Yılbaşı gecesi meydana gelen olaylar şöyle başladı: Önce bir gaz şebekesi ile elektrik trafosu hedef alındı ve kasabanın üçte biri karanlığa gömüldü. Daha sonra bir telefon kulübesi, belediye binasının yanındaki bir anıt havaya uçuruldu ve yakındaki bir restoranda yılbaşını kutlayan 160 kişiden 8'i yaralandı.

Suçunu itiraf eden Serdar adlı 21 yaşındaki Türk'ün 15 yıl hapis istemiyle yargılanacağı belirtildi. Evlerinde yapılan aramada patlayıcı madde imal etmeye yarayan malzeme ele geçirildiği belirtilen Serdar'ın 18 yaşındaki kardeşi Hüseyin, Cezayir asıllı Delanda, Tunus asıllı Trabezi ve Yugoslav asıllı Misa ise adli gözetim altında olmak kaydıyla serbest bırakıldı. Suçluların ifadelerinde, bombalamaları halkı huzursuz etmek, korku ve panik yaratmak için yaptıklarını itiraf ettiklerini de belirten Gilbert Scholly herkesi sağduyuya çağırdı: ‘‘Her şeye rağmen olaylar taze. Zarar görenlerin tepkileri olabilir. Bu nedenle özellikle Türk vatandaşlarına serinkanlılık tavsiye ediyorum. Her olayı derhal bize ulaştırsınlar.’’

Türk İşçileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Yahya Bozkurt da, ‘‘Olaya adı karışan gençlerin derneğimizle hiçbir ilgileri yok. Saldırının sorumlusu ister Türk, ister Faslı ister Alcaselı olsun, şiddetle kınıyoruz. ’’ dedi.

UTANÇ DUYDUK

Derneğin Sekreteri Basri Çiçek, tüm Fransa'daki Türkler'in olaydan etkilenmiş olduğunu söyledi: ‘‘Sadece Barr'da yaşayan Türkler değil, eminim ki Paris, Bordeaux, Dijon, Lyon, Marsilya ve hatta Avrupa'daki tüm Türkler, Barr'da olup bitenlerden yaralanmıştır. Biz bu olaydan utanç duyduk. Bu arada olaylar çıktıktan sonra bizden yardımlarını esirgemeyen ve bizimle işbirliği yapan belediye başkanı ve yardımcısı, jandarma ve polis yetkilileri ve bölge halkı ile vatandaşlarımıza gösterdikleri duyarlılıktan dolayı teşekkür ediyoruz.’’

Bombacıların serbest bırakılması protesto edildi

Barr kasabasında yılbaşı gecesini cehenneme çeviren beş gençten dördünün serbest bırakılması halkın tepkisine yol açtı. Adliye binası önünde toplanan yaklaşık 100 kişiden oluşan grup yargının görevini yapmadığını ileri sürdü. ‘‘Jandarmaya bravo, yargı kendinden utansın’’, ‘‘Barr kasabasında adalet istiyoruz‘‘ yazılı pankartlar taşıyan protestocular, yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı adliye binasının önünden olaysız dağıldı. Yılbaşında meydana gelen 3 saldırı sonrası gözaltına alınan 2 Kuzey Afrika kökenli ve 1 Hırvat kökenli genç, daha sonra olaylarla ilgisi olmadığı gerekçesiyle serbest bırakılmıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle