GeriDünya Türkler el uzatıyor Kürtler bakmıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkler el uzatıyor Kürtler bakmıyor

Washington Post Gazetesi, Başbakan Erdoğan’ın Kürt sorununa yaklaşımına rağmen, Kürt siyasetçilerin uzlaşmaya yanaşmadığını yazdı. Gazete, burada sağlanacak çözümün ’birkaç bin’ silahlı PKK’lının bulunduğu Irak’ta ABD’nin de başağrısını dindireceğini vurguladı.

AMERİKAN Washington Post Gazetesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen ağustos ayında Kürt sorununa yönelik açılımlarına rağmen, Kürt siyasetinin, uzlaşmadan çok çatışmaya alışık kişilerin hakimiyetinde olduğunu belirtti.

Gazetede Diyarbakır çıkışlı olarak yayımlanan Karl Vick imzalı makalede, ’Türkler el uzatıyor, Kürt siyasetçiler geçmişe bakıyor’ başlığı kullanıldı. Vick makalesinde, aralarında Leyla Zana ve Selim Sadak’ın da bulunduğu eski DEP milletvekillerinin kurmaya hazırlandığı Demokratik Toplum Hareketi’nin de PKK ve Abdullah Öcalan ile bağlantılı bir çizgideymiş izlenimi verme niyetinde olduğunu belirtti.

Vick, halen Türkiye’deki Kürtlerin karşısındaki en büyük sınavın, Başbakan Erdoğan’ın, Kürt sorununun çözümü için ‘daha fazla demokrasi’ açılımına karşılık olarak kendilerinin, konuyu çatışmalardan siyasi arenaya yönlendirmesi olduğunu yazdı. Vick, varılacak bir çözümün, ’birkaç bin’ silahlı PKK’lının bulunduğu Irak’ta ABD’nin başağrısını dindireceğini söyledi.

Selim Sadak da Washington Post’a yaptığı açıklamada, Öcalan’a atıfta bulunmayan bir kitle partisi kurmanın çok zor olduğunu ve bunun ’kulağını tersten göstermek’ gibi olacağını savundu

Yorumları Göster
Yorumları Gizle