Dünya Haberleri

DÜNYA

  Türkiye'yi ve dünyayı ikiye bölen fotoğraf

  hurriyet.com.tr
  02.09.2015 - 17:16 | Son Güncelleme:

  Bodrum açıklarında yaşanan son göçmen faciasının ardından çekilen fotoğraflar, dünyayı ikiye böldü. Aralarında hurriyet.com.tr ve İngiliz gazetesi Independent'ın bulunduğu birçok yayın organı, bazı karelerin, binlerce kelimenin anlatamayacağı şeyleri ifade edebileceğine kanaat getirdi ve yaşanan dramın boyutuna dikkat çekmek için söz konusu kareleri sayfalarına taşıdı. Bazı medya kuruluşları ise hiç yayınlamamayı tercih etti.

  Hurriyet.com.tr, Suriyeli bir çocuğun kıyıya vuran minik bedeninin görüldüğü bu kareleri buzlayarak kullandı. Bazı yayın kuruluşları ise yürek burkan bu fotoğrafları herhangi bir filtreden geçirmeden verdi.

  Hurriyet.com.tr fotoğraflarla ilgili kararını şu ifadelerle duyurdu:

  O FOTOĞRAFI NEDEN KULLANDIK
  "Bodrum’da sabah saatlerinde büyük bir facia yaşandı. Yunanistan’ın Kos adasına geçmek isteyen kaçakların botları battı. Bu satırlar yazıldığı sırada 5’i çocuk 12 kişinin cansız bedenine ulaşılmıştı.

  Ajanslardan gelen yürek yakan fotoğrafları kullanıp kullanmama konusunda çok düşündük. Fotoğrafta ailesiyle savaştan ölümden kaçıp mutlu bir hayata kavuşmak isteyen küçücük bir çocuğun cansız bedeni görülüyordu. Haber merkezimizde fotoğrafı gören herkesin yüreği yandı, gözleri doldu, insan kaçakçılarına lanet etti.

  Çok bilinen bir söz vardır. Bazen bir görüntü bir fotoğraf binlerce kelimenin anlatamayacağı şeyleri anlatır… Ramazan Öztürk’ün dünyayı sarsan fotoğrafı olmasa, Halepçe katliamının dehşetini belki de bu kadar derinden hissedemeyecektik. Nick Ut’un küçük çocukların acı içinde bombalardan kaçtığı fotoğrafı olmasa, Vietnam savaşı belki daha da uzayacak ve çok daha fazla insan ölecekti.

  Türkiyeyi ve dünyayı ikiye bölen fotoğraf

  Çok düşündükten sonra biz de Bodrum sahillerinde yaşanan insanlık dramının yürek kanatan fotoğrafını kullanmaya karar verdik.

  Okuyucularımızın tepkisini çok iyi anlıyoruz. Ama düşündük ki bu fotoğraf belki bazı şeyleri değiştirir. Artık buna benzer acıların yaşanmasına engel olur. Daha fazla çocuğun aynı şekilde ölmesinin önüne geçer…

  Umarız bir daha bu minik çocuklar insan tacirlerinin vahşi hırslarına kurban gitmez ve bu fotoğraf bir devrin sonu yeni bir dönemin başlangıcı olur..."

  Türkiyeyi ve dünyayı ikiye bölen fotoğraf

  INDEPENDENT: YAYINLIYORUZ ÇÜNKÜ...
  Söz konusu kareler uluslararası basında da tartışma yarattı.

  İngiliz Independent gazetesi, internet sitesinde manşetine taşıdığı "Eğer ölü bir Suriyeli çocuğun sahile vuran bu olağanüstü güçlü görselleri Avrupa göçmenlere yönelik tavrını değiştirmeyecekse, ne değiştirecek?" başlıklı haberde, "Bu fotoğrafları yayınlıyoruz, çünkü..." ifadesini kullandı.

  Bodrum'daki göçmen dramını yansıtan kareleri kullanan gazete fotoğrafı şu yorumla okurlarına sundu: "Independent, göçmen krizinin etkisini keskin bir şekilde yansıttığı için fotoğrafları kullanma kararı aldı."

  Gazete haber metninde ise fotoğrafları kullanma kararını "Çünkü 'devam eden göçmen krizine' ilişkin sık sık sarf edilen sözler arasında, birçok göçmenin karşılaştığı umutsuz durumu unutmak çok kolay" ifadesiyle aktardı.

  Türkiyeyi ve dünyayı ikiye bölen fotoğraf
  Fotoğraflar, Daily Mail gazetesinin internet sitesi tarafından da manşete taşındı.

  Türkiyeyi ve dünyayı ikiye bölen fotoğraf BODRUM’DAKİ DRAM BU KARELERİ AKILLARA GETİRDİ

  Türkiyeyi ve dünyayı ikiye bölen fotoğraf EGE’DE ART ARDA GÖÇMEN FACİASI

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı