GeriDünya Türkiye’yi dışlayıcı açıklamanın faydası yok
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye’yi dışlayıcı açıklamanın faydası yok

Türkiye’yi dışlayıcı açıklamanın faydası yok

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün Ankara’da Türkiye-AB Yüksek Düzeyli Siyasi Diyalog Toplantısı sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında “Türkiye’yi dışlayan, aday ülke olduğunu inkâr eden açıklamaların faydası yoktur” dedi. Çavuşoğlu, böylece Türkiye’nin AB üyeliğine karşı çıkan AB Genişleme Komiseri Johannes Hahn’a bizzat onun yanında yanıt vermiş oldu.

Yaklaşık 1.5 yıl aradan sonra dün Ankara’da düzenlenen Türkiye-AB Yüksek Düzeyli Siyasi Diyalog Toplantısı, Ankara-Brüksel hattındaki diyaloğa hız verdi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Türkiye’yi dışlayan, aday ülke olduğunu inkâr eden açıklamaların faydası yoktur” diyerek geçen haftalarda “Türkiye’nin AB’ye öngörülebilecek bir tarihte üye olması gerçekçi değil” diyen AB’nin Genişlemeden Sorumlu Komiser Johannes Hahn’a yanıt verdi. AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve Hahn’ın katılımıyla düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, AB’den gelen olumsuz açıklamaların süreci zorlaştırdığına dikkat çekti. Çavuşoğlu şöyle konuştu:

ÖNCELİK REFORMLARDIR

“AB’nin kilitlediği kapıları kendisi için açması gerektiğini bir kez daha tavsiye ediyoruz, vurguluyoruz. Reform grubumuz 11 Aralık’ta ikinci toplantısını gerçekleştirecek. Reform Türkiye’nin önceliğidir. Darbe girişimine maruz kaldık, özellikle Gezi olaylarından bu yana seçilmiş hükümeti devirmek için çok sayıda girişimler oldu. Seçimlerden sonra Türkiye’nin normalleşmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Türkiye’nin AB’ye aday ülke ve önemli bir stratejik ortak olduğunu belirten Mogherini, daha güçlü bir Türkiye’nin hukukun üstünlüğü ve yargının bağımsızlığı temelinde, ‘temel özgürlüklere tam saygı duyulan demokratik bir Türkiye demek olduğunu’ vurguladı. Mogherini, bazı akademisyenler ile sivil toplum temsilcilerinin gözaltına alınmasından endişe duyduklarını belirterek, “AB, güçlü bir Türkiye ve Türkiye’yle güçlü bir işbirliği istiyor” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, AİHM’nin, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş kararına ilişkin bağlayıcılığı olmadığı şeklindeki sözlerini değerlendiren Mogherini, “Türkiye’den mahkeme kararlarını takip etmesini bekliyoruz” dedi. 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle