Dünya Türkiye'ye verilen söz gerçekleşiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye'ye verilen söz gerçekleşiyor

Türkiye'ye verilen söz gerçekleşiyor

NATO Zirvesi sırasında Danimarka eski Babakanı Anders Fogh Rasmussen’in NATO Genel Sekreteri olarak görevlendirilmesine ilişkin Türkiye ile yürütülen müzakerelerde verilen sözlerin doğrultusunda, Rasmussen’in yardımcılığı veya bir başka üst düzey bir göreve 2010 başında bir Türk'ün atanması beklendiği bildirildi.

ABHaber’in NATO diplomatik kaynaklarından aldığı bilgilere göre, NATO Genel Sekreteri Rasmussen’in yardımcılığı veya bir başka üst düzey bir göreve 2010 başında bir Türkün atanması bekleniyor.     

Haberde son anda Yunanistan’ın veya bir başka ittifak üyesinin pürüz çıkarmaması durumunda NATO'daki üst düzey görevlerden bir tanesine bir Türk’ün atanacağı belirtildi.   

NATO’nun geçen Nisan ayında Strasbourg’da yaptığı zirvede Ankara, "karikatür" olayı ve Danimarka'daki Roj TV yayını nedeniyle Rasmussen’in genel sekreterliğe getirilmesine itiraz etmişti.

ABD Başkanı Barack Obama'nın devreye girmesinden sonra Ankara ikna edilmiş ve Rasmussen'in genel sekreterliğini kabul etmesi karşılığında Türkiye’ye NATO’da üst düzey görev sözü verilmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle