Dünya Haberleri

DÜNYA

  Gabriel'den kritik Türkiye sorusu

  Hürriyet Haber
  10.05.2017 - 13:56 | Son Güncelleme:

  Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, dünya siyasetinde ve iç politikadaki sorunları mercek altına aldığı “Yeni Ölçümler” (Neuvermessungen) adlı kitabında, Türkiye konusunda ilginç değerlendirmelere yer verdi.

  DW Türkçe'nin haberine göre,  Gabriel yeni kitabında uluslararası politikada yaşanan köklü değişimleri ele aldığı kitabında, ABD ve Avrupa’nın dünyadaki iktisadi ve siyasi gücünün gerilemekte olduğuna işaret etti. “Dahası Batı’nın ittifakları, yeni sınamalarla, hatta parçalanma tehdidiyle karşı karşıya” ifadelerini kullanan Gabriel, silahlı ihtilafların etkilerine, göç akınlarına, AB'nin çözülme ihtimaline değindi.

  "SİLAH VERMEYE DEVAM EDEBİLİR MİYİZ?"

  Gabriel, “Türkiye de Batı Avrupa’ya sırt çeviriyor, giderek otoriterleşen iktidar yapıları oluşturuyor, bu da üyesi olduğu NATO’nun değerleriyle gerilimli bir ilişkiye yol açıyor” değerlendirmesini yaptı. NATO'nun gelecek stratejileri konusunda giderek artan soru işaretlerinin bulunduğuna da dikkat çeken Gabriel, “NATO ittifak için sürdürülebilir bir stratejiyi yeniden sorgulamalı. Bundan sonra NATO ittifakının diğer üyelerine yaptığımız gibi hiç tereddüt etmeden, iç baskı aracı olarak kullandığını bilerek, Türkiye'ye silah vermeye devam edebilir miyiz?” sorusunu sordu.

  Batı’nın uzun yıllar boyunca bir değerler birliğini ifade ettiğini, Batılı ülkeler ve halkları için “özgürlük, eşitlik, insan haklarına saygı ve demokratik katılımcılığın” bir anlamda pusula olduğunu vurgulayan Gabriel, Türkiye ile ilgili endişelerini dile getirirken, şu ifadeleri kullandı:
  “Türkiye artan bir şekilde demokratik ilkelerden ve hukuk devleti ilkelerinden uzaklaşıyor ve iç barışının, genç nesillerin demokratik katılımcılık taleplerinin tehlike altına girmesini göze alıyor. İnternetin yasaklanması yönündeki devlet emriyle sorunun çözümü gayet tabii ki mümkün değil. Demokratikleşme ve dijitalleşme, dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Türkiye ve Arap dünyasında da, aktivistler için haklı olarak siyasi özgürlüğün bir parçasını oluşturuyor.”

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı