Dünya Haberleri

DÜNYA

  Türkiye’ye doğru yeni göç başladı

  Fevzi KIZILKOYUN / ANKARA
  08.10.2015 - 21:29 | Son Güncelleme:

  RUSYA’nın Suriye’de hava saldırısı başlatması Türkiye’ye yönelik yeni bir göç dalgası riskini de beraberinde getirdi.

  Hava saldırısının ardından özellikle muhaliflerin kontrolünde olan Hama, İdlip ve Lazkiye’nin Kuzey Doğusu’ndaki bölgede birçok Suriyeli’nin göç edeceği kaydedilirken, ilk göç dalgası ise Hama-İdlib arasındaki muhaliflerin kontrolündeki Gab Ovası bölgesinden başladı. AFAD, geçici barınma merkezlerini devreye sokarken, Türk Kızılayı da yeni göç dalgasına karşı bölgede hazırlık yaptı, gerekli stoklarını tamamladı.

  200 BİN SURİYELİ KORKUSU

  Rusya’nın hava, Esad güçlerinin de karadan saldırmasının ardından Hama, İdlip ve Lazkiye’nin kuzeydoğusundaki bölgelerden yeni göç hareketliliği başladı. PYD’nin IŞİD ile çatıştığı Carablus-Azez bölgesinden göç olasılığının bulunduğu, her iki bölgeden birden göç başlamasıyla ilk etapta 200 bin kişinin Türkiye’ye göç edebileceği değerlendiriliyor. Çatışmaların Halep’e sıçraması halinde Suriye’den Türkiye’ye sığınacak mülteci sayısının bir milyona dayanabileceği kaydedildi.

  BİYOMETRİK KİMLİK

  Türkiye’de 10 ilde AFAD’ın 25 barınma merkezi bulunuyor. AFAD kamplarında 257 bin 618 Suriyeli kalıyor. Türkiye’deki Suriyelilerin kayıt altına alınması için de 2 milyon 49 bin 204 Suriyeliye biyometrik kimlik verildi. Parmak izleri ile kişisel bilgilerinden oluşan biyometrik kimlikle Suriyeliler, hem barınma, hem sağlık, hem de eğitim hizmetlerinden yararlanıyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı