GeriDünya "Türkiye'ye boş çek yok"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Türkiye'ye boş çek yok"

"Türkiye'ye boş çek yok"
refid:11487345 ilişkili resim dosyası

Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, Türkiye'ye “Boş çek yoktur” uyarısında bulundu. Karamanlis, 2009 yılının Türkiye'nin AB'ye katılım sürecinde önemli bir yıl olduğunu söyledi ve "Türkiye'nin Güney Kıbrıs ile ilişkilerini iyileştirmesi, Gümrük Birliği ile ilgili protokolü uygulaması gerek" dedi.

Kostas Karamanlis, yarın Güney Kıbrıs'a yapacağı ziyaret öncesinde Rum haber ajansına verdiği demeçte, Kıbrıs'ta çözümün açık bir biçimde bir “Kıbrıslı çözümü” olması gerektiğini kaydetti.

“Fransa ve Almanya'nın Türkiye ile tam üyelikten değil, ayrıcalıklı ortaklıktan yana tutumları” ışığında, Yunanistan'ın bu konudaki tutumunun sorulması üzerine Karamanlis, “2009, Türkiye'nin AB'ye katılım süreci için önemli bir yıldır” diyerek, şunları kaydetti:

“Bu katılım (Türkiye'nin) hem bir uzak görüşlülük hem de bir isteklendirmedir. Ancak önkoşulsuz, kritersiz ve koşulsuz bir süreç değildir. Yalnızca bunları yerine getirmeleri katılım kapısını 'açabilir', katılım müzakerelerine ilerlemeye olanak sağlayabilir.”

Karamanlis, “Bu nedenle Türkiye, 'Kıbrıs cumhuriyeti' ile ilişkilerini iyileştirmelidir ve Gümrük Birliği ile ilgili protokolü uygulamalıdır. Boş çek yoktur” dedi.

“ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye'ye ziyaretinin Türk-Yunan ilişkilerinin gelişmesine katkıda bulunup bulunamayacağının” sorulması üzerine Karamanlis, “Obama'nın Ankara'ya Avrupa hedefini tamamlaması yönündeki tavsiyesi, Türkiye'nin Avrupa'nın dikte ettiklerini kabul etmesidir” iddiasında bulundu.

“KIBRISLI ÇÖZÜM”

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'a müzakerelerde yardımcı olmak için her olası çabayı gösterdiklerini ifade eden Karamanlis, şöyle konuştu:

“Bizim değişmez politikamız; çözümün 'Kıbrıslı çözümü' olmasıdır. Hedefimiz, BM Güvenlik Konseyi kararları ve AB ilkeleri temelinde tek egemenliğe, uluslararası kimliğe ve vatandaşlığa sahip, adil, yaşayabilir ve işlevsel, iki toplumlu iki bölgeli federal bir çözüm olmaya devam ediyor.”

Halen süren Kıbrıs müzakereleriyle ilgili olarak, “Hala önemli farklılıklar ve uzlaşmazlıklar olmasına karşın kimi ilerlemeler kaydedilmiştir” diyen Karamanlis, “Maalesef diğer taraf hayati konulardaki uzlaşmaz tutumunu koruyor, bu nedenle henüz istenen noktaya gelinmemiştir” dedi. Karamanlis, “işgal gücü” olarak nitelediği Türkiye'nin, “bu konuda oynayacağı özel bir rol olduğunu” savundu.

Karamanlis, Yunanistan'ın, Hristofyas'ın, “takvimler ve arabulucu olmaksızın bir anlaşmaya ulaşılana dek, güçlüklere karşın müzakerelerin sürmesi gerektiği” konusundaki görüşünü paylaştığını da sözlerine ekledi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle