GeriDünya Türkiye’ye AB üyeliği yerine stratejik ortaklık istedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye’ye AB üyeliği yerine stratejik ortaklık istedi

Türkiye’ye AB üyeliği yerine stratejik ortaklık istedi

TÜRKİYE’nin Avrupa Birliği (AB) ve birlik üyesi ülkelerle ilişkileri yeniden canlandırıp olumlu bir eksene yerleştirme çabası içinde olduğu bir dönemde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye ile hedefi AB’ye tam üyelik olmayan stratejik ortaklık önerdi. Paris’te düzenlenen Büyükelçiler Konferansı’ndaki konuşmasında Rusya ve Türkiye ile stratejik ortaklığa gidilmesi tezini işleyen Macron, “Bu konuda ikiyüzlülüğü bırakmalıyız. Pozisyonumuza uygun, daha etkili bir çözüm için, katılım olmayan, stratejik ortaklık oluşturmalıyız” dedi.

Türkiye’nin AB açısından stratejik ortak olduğu vurgusu gerek yapılan açıklamalarda gerekse hazırlanan belgelerde sıkça dile getiriliyor. Uygulamada da stratejik ortaklığın somut izlerine rastlamak mümkün. ‘Stratejik Ortaklık’ konseptinin son dönemde tekrar ısıtılmasının ardındaki temel neden ise AB-Türkiye ilişkilerini farklı bir boyuta taşıyarak üyelik perspektifini geri plana itme, mümkünse tamamen ortadan kaldırma çabası. Macron, Rusya ve Türkiye ile stratejik ortaklık oluşturulmasını özellikle güvenlik boyutuna dayandırdı. Her iki ülkenin Avrupa ile bağlantılı kalması gerektiği de Macron’un vurguları arasında yer aldı.

AVRUPA ABD’YE BAĞIMLI OLMAMALI

ABD ile ilişkiler de Macron’un konu başlıkları arasındaydı. AB’nin özellikle güvenlik konularında son dönemde önemli gelişmeler kaydettiğine işaret eden Macron, “Avrupa artık, güvenlik alanında sadece ABD’ye bağımlı olmamalıdır. Avrupa’nın güvenliğini ve bağımsızlığını sağlamak için sorumluluk almak bugün bizim görevimizdir” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle