GeriDünya Türkiye'ye AB kapısı hiç kapanmadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye'ye AB kapısı hiç kapanmadı

Almanya Cuhmurbaşkanı Roman Herzog, Avrupa Birliği (AB) kapısının Türkiye'ye hiçbir zaman tam kapatılmadığını, dış politikada ek sorunlar getirecek ülkelerin ise tam üyeliğe kabul edilmemesi gerektiğini belirtti.

Bild am Sonntag gazetesinin sorularını yanıtlayan Roman Herzog, AB kapılarının yalnız Hıristiyan halklara açık olmaması gerektiği görüşünü vurguladı.

Herzog Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilgili olarak şu görüşleri dile getirdi:

‘‘AB üyeliği için şu 4 koşul geçerli olmalıdır: Birincisi; ekonomik gelişme. İkincisi; din ve devletin birbirinden ayrılması. Türkiye'de bu şu anda böyledir. Ama islamcı-köktendinciler söz sahibi olursa durum derhal değişebilir. Üçüncüsü hukuk devleti ki, sadece kabullenmek yetmez, pratikte de uygulanmalı. Dördüncüsü; AB'nin dış politikasına ek sorunlar getirecek hiçbir ülkeyi tam üyeliğe kabul etmemeliyiz.’’

Alman Cumhurbaşkanı, tam üyeliğe aday 6 ülkenin de katılmasıyla AB'nin bugüne kadar sürdürdüğü tarım politikasını değiştirmesi gerektiğini söyledi. Aynı zamanda oybirliği prensibinin de değişmesinden yana olduğunu da gizlemedi. Herzog bu konuyla ilgili olarak, ‘‘AB genişlediği zaman, alınacak kararlar için geçerli olan oybirliği uygulaması bugüne kadar olduğu gibi kalmamalı. Bir-iki üye ülke politik nedenlerle önemli kararları engellememeli’’ dedi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle