Dünya Haberleri

DÜNYA

  Türkiye'siz Konferans

  Hürriyet Haber
  12.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği'nin 15 üyesi ve 10 aday ülke ile Kıbrıs Rum Kesimi'nin hükümet başkanlarının katılımıyla yapılacak Avrupa Konferansı bugün Londra'da yapılıyor. Bir gün sürecek konferansın gündemi Türkiye'nin katılmama kararıyla boşalırken, konferansta suçla mücadele, çevre, rekabete dayalı ekonominin geliştirilmesi, bölgesel işbirliği, ortak dış ve savunma politikalarının değerlendirilmesi ele alınacak. Konferansın bir diğer ana konusu ise dünyanın sıcak gündemini oluşturan kriz bölgeleri ve özellikle Kosova'daki durum olacak.

  Türkiye'nin AB'den tümden dışlanmaması için oluşturulmasına karar verilen konferansa Ankara'nın katılmayı reddetmesi, konferansın amacını yitirmesini neden oldu. Fransa'nın ortaya attığı Konferans fikrinnde, tüm Doğu ve Orta Avrupa ülkeleri ile Kıbrıs ve Türkiye'nin yer alacağı bu kurumda, tam üyelik sürecinin başlatılması ve üyeliğe hazır olanlarla teker teker müzakerelerin başlatılması öngürülüyordu.

  FRANSA’DAN ÇAĞRI

  Öte yandan, Fransa, Türkiye'nin Avrupa Konferansı'na katılacağını umduğunu bildirdi. Fransa Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Catherine Colonna, dünkü açıklamasında, ‘‘Fransa, Türkiye'nin tutumunu yeniden gözden geçireceğini ve fazla gecikmeden Avrupa Konferansı'na katılacağını umuyor’’ dedi.

  TÜRKİYE GÖLGE BAŞKAN

  İngiliz basını, aday ülke listesine alınmayan Türkiye'nin gönlünün alınmasına yönelik bir proje olarak ortaya çıkan konferansın, ‘‘boş bir gündemle’’ toplanmasını eleştirdi. The Guardian Gazetesi, Türkiye'nin katılmama kararıyla sıkıntılı bir havada başlayacak olan Londra Konferansı'nın, boykotçu Ankara'nın ‘‘gölge başkanlığında geçeceği’’ yorumunu yaptı.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı