GeriDünya Türkiye'nin yardımları Filipinler'e ulaştı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye'nin yardımları Filipinler'e ulaştı

Haiyan Tayfunu ile sarsılan Filipinler'e Başbakanlık AFAD koordinasyonunda gönderilen insani yardımlar bölgeye ulaştı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay insani yardımları bizzat götürdü.

AFAD’ın organizasyonu ile Türk Kızılayı’nca hazırlanan ve 550 çadır, 5 bin 125 battaniye ve 550 mutfak setinden oluşan 65 tonluk insani yardım malzemelerini Filipinler Kızılhaçı Başkanı Richard J. Gordon başkent manila’da teslim aldı. Türkiye'ye hızlı biçimde yardım göndermesinden dolayı şükranlarını sunduklarını belirten Gordon "Bir zamanlar imparatorluk kurmuş olan Türkiye, şimdi tekrar Avrupa'nın ve Ortadoğu'nun güçlü bir ülkesi haline döndü. Son yıllarda büyük başarılar gösterdi. Türkiye'nin başarısı bize de ilham veriyor. Binlerce kilometre uzaktan yardımımıza koşan bu büyük ülkeye şükranlarımızı sunuyoruz" dedi.

Bölgede incelemelerde bulunan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay Filipinler Kızılhaç'ı Genel Sekreteri Gwendolyn Pang ile de görüşerek yaşananlar ve son durumla ilgili ayrıntılı bilgi aldı.

Atalay Filipinler Devlet Başkan Yardımcısı ile görüşme ve incelemelerinin ardından, gerekli görüldüğü takdirde AFAD’ın koordinasyonunda bölgeye yardımların süreceğini belirtti. Atalay ve Oktay ayrıca Birleşmiş Milletler İnsani İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve diğer üst düzey yetkililerle de diğer insani ihtiyaçların tespit edilerek yaraların en kısa sürede sarılması amacıyla ikili temaslarda bulunacak.

8 Kasım 2013 tarihinden bu yana Filipinlerde etkili olan Haiyan Tayfunu’ndan milyonlarca kişi etkilenmiş, 330 bin kişi evsiz kalmış, çok sayıda ev tamamen ya da kısmen hasar görmüş, elektrik ve iletişim hatları kullanılamaz hale gelmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle