Dünya Haberleri

DÜNYA

  Stoltenberg: Türkiye'nin terör saldırılarına karşılık verirken orantılı davranmasını bekliyorum

  hurriyet.com.tr
  12.10.2015 - 14:27 | Son Güncelleme:

  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ortadoğu'daki güvenlik krizlerinden diğer NATO ülkelerinden daha yoğun etkilenmesine rağmen Türkiye'den "terör" saldırılarına "orantılı" karşılık vermesi çağrısında bulundu.

  Hafta sonunda 97 kişinin öldüğü Ankara'daki bombalı saldırının ardından Norveç'te konuşan Stoltenberg, "Türkiye birkaç defa terör saldırısına uğradı. Kendilerini savunma hakları var. Ancak verdiği karşılıkta orantılı olacağını umuyorum" dedi.

  NATO Parlamenterler Asamblesi toplantısında, NATO'nun Soğuk Savaş döneminden bu yana Doğu Avrupa'daki varlığını ilk kez bu kadar artırdığına dikkat çeken Stoltenberg, "Doğudaki müttefiklerimizi korumaya hazır olduğumuz gibi Türkiye'yi de korumaya hazırız. NATO'nun caydırıcılığı önemlidir ve hakikidir. Türkiye, NATO'nun yardımına ihtiyaç duyarsa, NATO orada olacaktır" diye konuştu.

  RUSYA'NIN SURİYE POLİTİKASI

  Rusya’nın Esad rejimine verdiği desteğin bölgedeki krizin uzamasına yol açacağını da söyleyen Stoltenberg, Rusya’nın IŞİD ile mücadele için yapıcı bir rol oynaması gerektiğini söyledi ve Esad rejimine destek verilmesinin yapıcı bir eylem olmadığına değindi.

  "SURİYE'YE ASKER GÖNDERME NİYETİNDE DEĞİLİZ"
  NATO’nun Afganistan’a destek misyonu gelecek yıl sonunda bitecek de olsa bir şekilde bu ülkedeki varlığını sürdürmeye devam etme niyetinde olduğunu dile getiren Stoltenberg, Suriye’ye asker göndermek gibi bir planlarının olmadığını da sözlerine ekledi.

  "TÜRKİYE GÜÇLÜ BİR MÜTTEFİK"

  Reuters'a da konuşan Stoltenberg, Türkiye güçlü bir müttefik ve en büyük ikinci orduya sahip. Güçlü hava kuvvetlerine sahip. Bu yüzden ilk yanıtı veren Türk silahlı kuvvetleri oluyor. Ama ihtiyaç halinde NATO yardıma hazır" dedi.

  Ankaradaki saldırıya dünyadan büyük tepkiAnkara'daki saldırıya dünyadan büyük tepki

   

  Etiketler:

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı