Dünya Haberleri

DÜNYA

  Türkiye'nin tepkisi üzerine Fransa'dan ikinci geri adım

  AA
  02.02.2018 - 13:59 | Son Güncelleme:

  Fransa, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, "Afrin operasyonu işgale dönüşmemeli" şeklindeki sözlerine Türkiye'den gelen tepki sonrası ikinci kez geri adım attı.

  MACRON, dünkü Tunus ziyaretinde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Fransa'nın Afrin açıklamasına tepki göstermesi üzerine "Türkiye Dışişleri Bakanı'nın tepkisi, muhtemelen operasyonun sınırı güvence altına alma amacı taşıdığı, Türkiye'nin bugün bulunduğu noktadan daha ileri gitmeyi veya bölgede uzun süre kalmayı hedeflemediği anlamına geliyor" dedi.

  Fransa Cumhurbaşkanı, Türkiye'nin kendi sınırında yaptığı operasyonların, güvenliğini sağlamak ve terör örgütü DEAŞ ile mücadele için meşru hakkı olduğunu da dile getirdi.

  Fransa, Macron'un bu açıklamalarıyla, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Afrin'de yürüttüğü Zeytin Dalı harekâtına ilişkin açıklamalarında ikinci kez geri adım atmış oldu.

  Macron, çarşamba günü, Zeytin Dalı harekâtına ilişkin "Afrin operasyonu işgale dönüşmemeli" ifadelerini kullanmıştı.

  Macron'un açıklamalarını "Fransa'nın yaptıkları ortada" sözleriyle eleştiren Çavuşoğlu, "Biz Fransa değiliz, gidip Cezayir'i işgal eden, Biz Fransa değiliz, Mağrip ülkeleri veya Afrika'da Fransa'nın yaptıkları ortada. Bunların hepsini biliyoruz. Yani Fransa gibi ülkelerin bize bu konularda, yani uluslararası hukuka uygun bir şekilde yaptığımız bir operasyonda bize ders vermemesi gerekiyor. Hatırlatmada bulunmalarını bile hakaret sayarız. Çünkü biz meşru müdafaa hakkımızı kullanıyoruz. Birleşmiş Milletlerin ilgili şartına ve Güvenlik Konseyi kararlarına uygundur ve tüm dünya da bunu kabul etmiştir. Dolayısıyla bu bir işgal değildir." ifadeleriyle Fransa'ya tepki göstermişti.

  REUTERS: MACRON GERİ ADIM ATTI

  Reuters haber ajansı da konuyla ilgili haberinde "Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Türkiye'nin öfkesi üzerine Suriye uyarısında geri adım attı" başlığını kullanarak Macron'un, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun tepkisi sonrası Türkiye'nin amacını anladığı yorumunu yaptı.

  Fransa yönetimi, daha önce de Zeytin Dalı harekâtı hakkında açıklamalar yapmıştı.

  Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, harekâtın başlamasından bir gün sonra, 21 Ocak'ta, katıldığı bir televizyon programında operasyonun durdurulması çağrısında bulunmuştu.

  Aynı gün Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian da "Suriye'deki insani durumu görüşmek üzere Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağıracaklarını" açıklamıştı.

  Açıklamasının ardından Çavuşoğlu ile aynı gün görüşen Le Drian, toplantının Türkiye'nin askeri operasyonunu hedef almadığını belirtmiş, Fransa yönetimi ise çağrının, "Suriye krizinin görüşüleceği bir istişare toplantısı" olduğunu kaydetmişti.

   

  SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

   

  Etiketler: Emmanuel Macron
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı