GeriDünya Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı

Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Turan Moralı, Başbakan Bülent Ecevit'in İran seçimleri ile ilgili açıklamaları nedeniyle dün sabah İran Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

İran Dışişleri Bakanı'nın Asya Okyanusya İşleri Yardımcısı Muhsin Eminzade'nin, Büyükelçi Moralı ile görüşmesinde, Ecevit'in açıklamalarından İran'ın duyduğu ‘derin üzüntüyü ve protestosunu’ ilettiği bildirildi. Görüşmede, ‘Türkiye Başbakanı’nın söyledikleri açık bir şekilde içişlerimize karışmak, İran halkı ve İran İslam cumhuriyeti düzenine hakarettir' iddiasında bulunan Eminzade, Ecevit'in söylediklerinin Türk yetkililerinin İran'la iyi komşuluk konusundaki açıklamaları ve iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine aykırı olduğunu da ileri sürdü.

Ecevit'in açıklamalarının ‘İran’ın siyasi ve tarihi gelişmelerinin doğru anlaşılmamasından kaynaklandığını' iddia eden Eminzade, ‘İran İslam devrimi halk tarafından ve halkın isteği üzerine zafere ulaştı. 18 Şubat seçimleri de halkın aracılığıyla ve İslam devriminin devam etmesi yolunda bir adım olarak gerçekleştirilmiştir’ diye konuştu.

‘Türkiye Müslüman halkının bu açıklamalarla aynı görüşte olmadığından eminiz’ diyen Eminzade, 'Türkiye yetkililerinin durumu doğru bir şekilde anlamalarını, bu yanlış gidişi düzeltmelerini ve iki ülke arasında daha fazla yanlış anlamaların olmasını engellemelerini ümit ediyoruz'' diye konuştu. Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Turan Moralı da konuyu hükümet yetkililerine leteceğini belirtti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle