Dünya Haberleri

DÜNYA

  Türkiye'nin sert dış politikası başarılı

  Hürriyet Haber
  10.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye'de başbakan kim olursa olsun, tüm siyasi belirsizliklere rağmen Ankara'nın etkili dış politikasının süreceği bildirildi. Amerikan New York Times gazetesinde yayınlanan Stephen Kinzer imzalı ‘Bir zamanların çekingen Türkiye’si, dış politikada silkeliyor' başlıklı makalede, ‘İçte sorunlu olmasına karşın Ankara, bölgede çok cüretli’ denildi. Gazetenin İstanbul muhabiri Kinzer, yazısında özetle şu görüşleri öne sürdü:

  ‘Bir zamanlar dünya arenasının çekingen aktörü, artık ihtiyaç duyduğunda kaslarını gösteriyor. Türk liderler, politik hedeflerine ulaşmak için, ülkenin giderek artan gücüne paralel olarak, gerekli gördüğü anda ekonomik baskı yapıyor, hatta askeri tehditlerde bulunabiliyorlar. Böylece, sürpriz biçimde iyi sonuçlar alıyorlar. Bu başarı, ülkenin içinde bulunduğu derin siyasi sorunlar gözönüne alındığında, daha da önem kazanıyor..’

  Yazıda, 1995 yılındaki seçimlerden bu yana ülkede siyasi istikrar sağlanamamasına karşın, Türk dış politikasının giderek daha sertleştiğine dikkat çekildi. Gazeteye göre, Türk dış politikasının önemli başarılarından biri, Rum yönetiminin Rus yapımı S-300 füzelerini ülkeye yerleştirmekten vazgeçmesi. Yazıda, ‘Ankara, bu başarıya tek başına imza atmadı ama, başka önemli savaşları kazanmayı bildi’ şeklinde bir ifade kullanılıyor. Türk dış politikasının başarıları, yazıda özetle şöyle sıralanıyor:

  ‘Bunların başında, Suriye’ye yapılan asker destekli Apo baskısı geliyor. Ardından Apo'nun gittiği Rusya ve İtalya'ya ekonomik baskı taktiği uygulandı. Ankara, Hazar petrollerinin boru hattıyla Türkiye üzerinden geçmesi için de, yoğun baskı uyguladı. Hedef, petrolü Gürcistan üzerinden akıtmak isteyen Amerikan Amoco ve İngiliz BP'ydi. Ankara bu şirketlere, tutumlarını değiştirmediği takdirde, Türk karasularında petrol arama iznini iptal edeceğini bildirdi. Daha da ileri giderek, 500 milyon dolarlık doğal gaz terminal inşatının Amaco'dan alınacağı tehdidini savurdu. Türkiye'nin pozisyonu, bu sert taktikleri uygulamak için çok uygun...'

  Yazıda, ABD'nin Yakın Doğu uzmanlarından Alan Makowski'nin şu sözlerine de yer verildi: ‘1990 yılında, Türkiye, askeri ve ekonomik açıdan 3. dünya ülkesiydi. Şimdi artık herşey değişti.’  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı