GeriDünya 'Türkiye’nin kaygılarını anlıyoruz'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Türkiye’nin kaygılarını anlıyoruz'

'Türkiye’nin kaygılarını anlıyoruz'

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, YPG’yi PKK’nın aksine terör örgütü olarak tanımlamadıklarını ancak Türkiye’nin ikisi arasındaki bağa ilişkin güvenlik endişelerini anladıklarını söyledi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Jeffrey, telekonferans yoluyla düzenlediği basın toplantısında, ABD’nin Suriye politikasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Özel temsilci Jeffrey, “ABD’nin terör örgütü PKK elebaşları hakkında bilgi verene ödül kararının YPG’ye verdikleri destekle çelişki teşkil edip etmediği” sorusuna şöyle yanıt verdi:

YPG’YE FARKLI TANIM

“PKK’ya ilişkin pozisyonumuz net. PKK’nın aksine YPG’yi terör örgütü olarak tanımlamıyoruz. Bunu hiçbir zaman yapmadık. Suriye’ye müdahale etmeden önce de yapmamıştık. Türkiye’nin güvenlik endişelerini, YPG ve PKK arasındaki bağlantılara ilişkin endişelerini anlıyoruz. Bu yüzden çok çok dikkatli davranıyoruz. Öncelikle Türkiye’yi ne yaptığımız ve neden yaptığımız konusunda bilgilendiriyoruz.”
Türkiye’nin en kaygılı olduğu konuda, Menbiç’te ortak devriyeler yaptıklarını anımsatan Jeffrey, şöyle devam etti:

TÜRKİYE İLE ORTAK KONULAR

“Türkiye DEAŞ karşıtı koalisyonun bir üyesi. DEAŞ, Türkiye’ye İstanbul Havalimanı saldırısında olduğu gibi birçok hasar verdi. Bunun tekrar olmasını istemiyoruz. Türkiye ile genel politikamızı çok yakından koordine ediyoruz. Türkiye siyasal çözüm konusunda bizimle aynı fikirde. Türkiye İstanbul zirvesinin katılımcılarındandı. Zirvenin sonuçlarını destekliyoruz. Türkiye, İran’ın Suriye’deki varlığından, Suriye hükümetinin doğasından memnun değil. Yani Türkiye ile aramızda ortaklıklar çok.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle