Dünya Haberleri

DÜNYA

  ‘Türkiye’nin iç meselesine karışmayız’

  İpek YEZDANİ
  13.09.2017 - 00:20 | Son Güncelleme:

  25 Eylül’de bağımsızlık referandumu düzenlemeye hazırlanan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) iktidardaki Kürdistan Demokratik Partisi’nin (KDP) Dış İlişkiler Başkanı Hoşyar Siwaily, “Türkiye’ye garanti veriyorum ki gelecekte kurulacak bağımsız devletimiz, Türk halkının ve Türk devletinin çıkarına olacaktır” dedi. İstanbul’da Hürriyet’in sorularını yanıtlayan Siwaily, şu mesajları verdi:

  TÜRKİYE’NİN ENDİŞELERİ

  “KRG’deki referandumla ilgili uluslararası toplumun pozisyonu pozitif. Türkiye de dahil aslında hiç bir ülke referandumun kendisine karşı çıkmıyor, zamanlamasına karşı çıkıyor. ABD’nin de, BM Güvenlik Konseyi’nin beş kalıcı üyesinin de, Avrupa ülkelerinin büyük çoğunluğunun da pozisyonu bu. Türkiye’nin gelecekte (Kuzey Irak’ta) kurulacak bir Kürt devletine ilişkin bazı güvenlik endişeleri var. Bize göre bu endişeler abartılıyor. Son yıllarda IKBY, Türkiye’nin Irak sınırını koruyan bir kapı haline geldi. 2014’ten sonra DEAŞ Kürt Bölgesi’ni geçip Türkiye’nin Irak’la olan sınırından içeri sızamadı. Kürt bölgesinin bağımsız olması durumunda bu güvenlik bağları daha da kuvvetlenecektir.”

  PKK’YI UZAKLAŞTIRMAK İÇİN HER ŞEYİ YAPACAĞIZ

  Bizim PKK’yla ilgili pozisyonumuz belli. PKK, Kürt bölgesini ya da gelecekte kurulacak bir Kürt devletini, Türkiye’ye saldırmak için bir üs olarak kullanmamalı. Bağımsız bir ülke olduktan sonra da PKK’yi kendi bölgelerimizden uzaklaştırmak için her şeyi yapacağız. Bu bizim açık politikamız.

  TÜRKİYE’NİN İÇ MESELESİNE KARIŞMAYIZ

  IKBY’nin bağımsız bir ülke olma meselesi, Türkiye’deki Kürt meselesinden ayrı bir konudur. Bizim ümidimiz, Türkiye’deki Kürt sorununun barışçıl bir şekilde çözülmesi. Bizim Türkiye’deki tüm Kürt siyasi taraflardan isteğimiz, talebimiz ve onlara olan mesajımız da bu yöndedir. Türk Hükümeti’yle olan kendi sorunlarını çözmeleri için barışçıl yollara gitmelerini istiyoruz. Biz Türkiye’nin iç meselesine karışmayız. Burada gelecekte kurulacak bağımsız bir Kürt devletinin Türkiye’nin güvenliğiyle ilgili negatif bir etki yaratacağına inanmıyoruz. Tam tersine, Türkiye’deki Kürtler üzerinde Türk devletiyle kendileri arasındaki meseleleri çözmek için barışçıl yolu seçmeleri açısından daha iyi bir etki bırakacağımıza inanıyoruz.

  BAĞIMSIZLIKTAN ÖNCE TÜRKİYE’YLE DİYALOG SÜRECİ

  IKBY’de 25 Eylül’de referandum düzenleyecek olmamız, hemen ertesi günü bağımsızlık ilan edeceğimiz anlamına gelmiyor. Yeni devletin kurulmasının şartlarına ve planlamasına ilişkin önce Irak merkezi hükümetiyle, sonra da Türkiye de dahil olmak üzere bölgesel ortaklarımızla ve bölgesel aktörlerle ciddi bir diyalog ve müzakere sürecine girmek zorundayız. Ayrıca ABD ve Avrupa’yla da konuşmamız gerekiyor.

  KÜRT PETROLÜNÜ DAHA ÖZGÜRCE SATABİLİRİZ

  Bağımsızlığımız kazandıktan sonra, egemen bir ülke olarak petrolümüzü Türkiye üzerinden çok daha özgür bir şekilde satabileceğiz. Ayrıca ihracat miktarımızı artırmaya dair de planlarımız var, şu anda Türkiye üzerinden günde yaklaşık 600 bin varil petrol ihraç ediyoruz, bu rakamı günde 1 milyon varile yükseltmeyi hedefliyoruz. Ayrıca Türkiye’yle daha fazla ekonomik anlaşmalar imzalayabileceğiz."

   

   

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı