GeriDünya Türkiye'nin de aralarında buluduğu 7 ülkeden Rusya'ya çağrı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  24
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye'nin de aralarında buluduğu 7 ülkeden Rusya'ya çağrı

Türkiye'nin de aralarında buluduğu 7 ülkeden Rusya'ya çağrı

Rusya'nın, Suriye'deki hava operasyonlarına ilişkin Türkiye, ABD, Almanya, İngiltere, Fransa, Katar ve Suudi Arabistan ortak bildiri yayınlayarak, Rusya'ya, Suriye muhalefetine ve sivillere yönelik saldırılarına derhal son vermesi ve IŞİD'le mücadele çabalarına odaklanması çağrısı yaptı.

Yedi ülkenin dışişleri bakanlıkları tarafından yapılan ortak bildiride, Rusya'nın sivilleri hedef almasından endişe duyulduğu kaydedilerek, şu ifadelere yer verildi: 

"ABD, Almanya, Birleşik Krallık, Fransa, Katar, Suudi Arabistan ve Türkiye hükümetleri olarak, Rusya Federasyonu'nun Suriye'deki son askeri faaliyetleri hakkında aşağıdaki hususları beyan ederiz:

Rusya Federasyonu'nun Suriye'ye askeri yığınağından ve özellikle Rus Hava Kuvvetleri'nin dünden beri Hama, Humus ve İdlib'de sivil kayıplara sebep olan ve hedef olarak IŞİD'i almayan saldırılarından derin kaygı duyuyoruz. 

IŞİD'LE MÜCADELEYE ODAKLANIN ÇAĞRISI

Gerilimi tırmandıran bu askeri faaliyetler, aşırıcılığın ve radikalleşmenin daha fazla körüklenmesinden başka hiçbir amaca hizmet etmeyecektir. Rusya Federasyonu'na, Suriye muhalefetine ve sivillere yönelik saldırılarına derhal son vermesi ve IŞİD'le mücadele çabalarına odaklanması çağrısında bulunuyoruz."

Rusya'nın, Humus'ta düzenlediği hava saldırısında 36 sivilin hayatını kaybettiği belirtilmiş, Rusya ise bu raporları yalanlayarak, Suriye'deki hedeflerinin IŞİD ve diğer terör örgütleriyle mücadele olduğunu savunmuştu.

Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu da dün yaptığı açıklamada, Türkiye'nin sivillerin hedef alındığı bilgileri nedeniyle kaygılı olduğunu bildirmişti.

Türkiyenin de aralarında buluduğu 7 ülkeden Rusyaya çağrı

SİNİRLİOĞLU-KERRY GÖRÜŞMESİ
BM zirvesi için New York'ta bulunan Dışişleri Bakanı Sinirlioğlu, ABD'li mevkidaşı John Kerry ile görüştü.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, görüşmede, Rusya'nın son müdahalesi de dahil, Suriye'deki gelişmeler değerlendirdi. Terör örgütü DAEŞ başta olmak üzere terör örgütlerine ve terörizmle mücadeleye yönelik mutabakat teyit edildi.

Görüşmede ayrıca, Kıbrıs müzakerelerindeki gelişmelere ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu.

Toplantının başında basın mensuplarının görüntü aldığı sırada bir gazetecinin sorusu üzerine Kerry, Rusya ve ABD askeri yetkilileri arasında Suriye'deki operasyonlara ilişkin bugün görüşme gerçekleştiğini, bu görüşmelerin devam edeceğini söyledi.

Kerry, "Biz Rusya'nın Suriye'de sadece IŞİD'i hedef almasını istiyoruz. Bunu açıkça kendilerine söyledik" dedi.

Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, önceki gün yaptıkları açıklamada, askeri unsurların Suriye'de çakışmaması için iletişim kanalı kurmaya karar verdiklerini belirtmişlerdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle