GeriDünya Türkiye'nin daha önceki Kıbrıs açılımları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye'nin daha önceki Kıbrıs açılımları

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, 10 maddeden oluşan yeni Kıbrıs eylem planını bugün açıklarken, Kıbrıs konusunda Türk tarafının daha önce yaptığı açılımlar, şöyle sıralanıyor:

2 Nisan 2003: KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos'a, 6 adet güven artırıcı önlem içeren bir mektup gönderdi. Kıbrıs Rum liderliğinin isteksizliği, bu önlemlerin bir paket halinde uygulanmasını engelledi.

16 Nisan 2003: KKTC Bakanlar Kurulu, Kuzey'den Güney'e mal ihracatı üzerindeki kısıtlamaları kaldırdı.

23 Nisan 2003: KKTC Bakanlar Kurulu, iki taraf arasındaki sınırı Kuzey'den Güney'e insan geçişlerine açma kararı aldı. Kıbrıs Rum liderliği, başlangıçta bu fikre karşı çıktı ve Kıbrıs Rum halkına, KKTC'ye geçmeme çağrısında bulundu. Buna rağmen, bugüne kadar yaklaşık 9 milyon geçiş kaydedildi.

23 Mayıs 2003: Türkiye, Kıbrıs Rum vatandaşları için yeni ve kolaylaştırılmış bir vize rejimi uygulamaya başladı.

11 Temmuz 2003: KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş, Ada'daki atmosfere olumlu katkıda bulunabilmek amacıyla Lefkoşa Uluslararası Havaalanı'nın hava trafiğine açılmasını da içeren ilave önlemler teklif eden bir mektubunu, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'a gönderdi.

24 Temmuz 2003: KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş, Kıbrıs Türk tarafının sınır bölgesinin mayınlardan temizlenmesi konusunu BM ile görüşmeye hazır olduğunu ifade eden bir mektubu Annan'a gönderdi.

Ağustos 2003: Kıbrıs Türk tarafı, isteyen Rumlara Kuzey'de bıraktıkları taşınmaz mallarının tazmin edilmesi talebinde bulunabilmelerini sağlamak amacıyla Tazmin Komisyonu'nu kurdu. Rum liderliği halkına, bu Komisyon'a başvurmamaları çağrısında bulundu. Komisyona başvuranlar için çeşitli cezalar öngören yasa tasarısı GKRY Parlamentosu'na sunuldu.

PASAPORT YÜKÜMLÜLÜĞÜ KALDIRILDI

25 Mayıs 2004: KKTC makamları, Kıbrıslı Rumların KKTC'yi sadece kimlik kartlarıyla ziyaret edebilmesine imkan veren yeni bir tüzük kabul etti. Pasaport yükümlülüğü kaldırıldı.

25 Mayıs 2004: KKTC makamları Kuzey ile Güney arasındaki mal ihracat ve ithalatına yönelik tüm kısıtlamaları kaldırdı. Böylece iki-taraflı ticaret tamamen serbest hale getirildi.

Ağustos 2004: KKTC ile GKRY arasında doğrudan telefon hattı açıldı.

Temmuz - Ağustos 2004: KKTC Bakanlar Kurulu, Karpaz bölgesinde yaşayan Rumlar için ortaokul açma kararı aldı. Okul 13 Eylülde hizmete girdi. Güney'den gelen Kıbrıslı Rum öğretmenlerin okulda hizmet vermelerine izin verildi.

2 Eylül 2004: Güzelyurt'taki Ay Mama Kilisesi'nde, 30 yıl aradan sonra ilk kez Rum Ortodoks ayini düzenlendi. Dönemin Başbakanı Mehmet Ali Talat, KKTC'deki tüm kiliselerde ayin yapma serbestisinin bulunduğunu açıkladı. 2 Eylül günü yapılan ayine çok sayıda Rum katıldı. 12 Kasım 2004: Kayıp şahıslar konusunda bilgi temin ederek Kıbrıs Türk ailelerinin yanı sıra Rum ailelere de yardımcı olmak amacıyla Türk kesiminde, Kayıp Şahıslar Komitesi (KŞK)'nın Türk üyesinin ofisi bünyesinde bir “Özel Bilgilendirme Birim” oluşturuldu.

Ocak 2005: Kayıp şahısların kemiklerinin bulunması amacıyla KKTC'de kazı çalışmaları başlatıldı.

Eylül 2004 ve 2005: KKTC'de yaşayan Rum öğrencilerinin kullandığı okul kitaplarının tarama işlemi Avrupa standartlarıyla uyumlaştırıldı.

23 Mayıs 2005: KKTC Bakanlar Kurulu, Karpaz'da yaşayan Rum kökenli çocukların ilk, orta ve lise düzeyinde öğrenimlerini sürdürecekleri okulların yasal statüsünü düzenleyen kararı aldı.

30 Mayıs 2005: Türkiye, Kıbrıs'ta her iki tarafa uygulanan tüm kısıtlamaların ilgili tüm taraflarca eşzamanlı olarak kaldırılması çağrısında bulundu. Öneri, BM belgesi olarak da yayınlandı.

12 Ağustos 2005: Ara bölgedeki mayınların temizlenmesi konusunda KKTC ile Kıbrıs'ta konuşlu BM Barış Gücü (UNFICYP) arasında anlaşmaya varıldı.

31 Ağustos 2005: Kıbrıs Türk tarafının girişimiyle Bostancı Kapısı karşılıklı geçişlere açıldı. Kıbrıs Rum tarafı, kapının açılması konusunda ciddi engeller çıkardı. Eylül 2005: Kıbrıs Türk tarafı, 2 Eylülde bölgenin mayınlardan arındırılmasının tamamlanmasını takiben Lefkoşa kent merkezindeki (Ledra Caddesi) Lokmacı Kapısı'nın açılması için istikşafi çalışmalar başlattı.

KAYIPLAR

Kasım 2005: Türkiye, Kayıp Şahıslar Komitesi (KŞK) tarafından yürütülen çalışmalara 150.000 ABD Doları maddi katkıda bulunma kararı aldı. Diğer taraftan KKTC Bakanlar Kurulu'nun 8 Kasım 2005 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla KŞK çerçevesinde ara bölgede kurulması öngörülen antropoloji laboratuvarının tesisi için KKTC tarafından 195.000 YTL tutarında katkıda bulunulması kararlaştırıldı.

25 Kasım 2005: Lokmacı Kapısı'nın KKTC ile GKRY arasında karşılıklı geçişlere açılması çalışmalarına KKTC tarafınca fiilen 25 Kasım 2005 günü başlandı. KKTC makamları tarafından yürütülen çalışmaların desteklenmesi amacıyla ülkemiz tarafından 500.000 YTL katkıda bulunulması kararlaştırıldı.

Aralık 2005: KKTC sınırları içinde yer alan ve 1974'ten önce Rumlara ait olan mallar için iadeyi, tazminat ödenmesini veya söz konusu mülkün Kıbrıslı Türklere ait olan ve Güney Kıbrıs'ta bulunan bir gayrı menkulle takas edilmesini öngören Tazmin Komisyonu yasa değişikliği tasarısı, KKTC Cumhuriyet Meclisi'nde 19 Aralık 2005 günü kabul edildi. Yasa değişikliği, KKTC Resmi Gazetesi'nde yayımlandığı 22 Aralık tarihinde yürürlüğe girdi.

4 Ocak 2006: Kara sınır kapısından geçişlere ilaveten, KKTC'ye hava ve deniz yoluyla yapılan girişlerde GKRY ve Yunanistan vatandaşlarıyla üçüncü ülke uyruğunda bulunan Rum ve Yunan asıllılara yönelik vize uygulaması, KKTC Bakanlar Kurulu kararıyla kaldırıldı.
Kıbrıslı Rumlar, Türkiye'de düzenlenen uluslararası nitelikli tüm sportif, kültürel ve sosyal etkinliklere katılabilmektedir.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle