GeriDünya "Türkiye’nin çabalarını takdir ediyoruz"
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Türkiye’nin çabalarını takdir ediyoruz"

"Türkiye’nin çabalarını takdir ediyoruz"

Hindistan ve Pakistan arasında yaşanan gerilimin dozu yükselirken CNN Türk diplomasi muhabiri Sena Alkan Hindistan’ın Ankara Büyükelçisi Sanjay Bhattacharyya ile konuştu.

SORU: Krizde son durum nedir? Tüm dünyanın gözü Pakistan Hindistan sınırında ve gerilimin savaşa dönmesinden korkuluyor.

BHATTACHARYYA: Birkaç yüzyıldır Hindistan olarak Pakistan tarafından gelen terör tehdidi ile karşı karşıyayız. Bu bizim için devam eden bir mücadele. 14 Şubat’ta olan bizim güçlerimize bir terörist saldırı idi. Bir intihar saldırısı, bu Jaish-e-Mohammed terör örgütü tarafından yapıldı ve bir video yayınlandı saldırı öncesine dair. Bunu websitelerine koydular. Diğer terör örgütü Lashkar-e-Taiba bunu kabul etti. Bu iki terör örgütü Birleşmiş Milletler tarafından terör örgütü olarak kabul ediliyor. Pakistan’da konuştular ve Pakistan tarafından destek alıyorlar. Liderleri Hindistan’a karşı açıklamalar yapıyor. Pakistanlı bakanlarla yan yana oturuyor. Bu çok uzun bir süreç. Sonrasında olan şu: biz güvenilir delilLere ulaştık bir terör saldırısı olacağına dair. Hava kuvvetlerimiz bu terör örgütünün en büyük eğitim kampını vurdu. Bu operasyonu bize saldırmasınlar diye yaptık, sivil kayıplar olmaması için de oldukça dikkatli davrandık. Pakistan ordusunu hedef almadık. Bu bir terörle mücadele çabasıydı. Pakistan Hint askeri yerleşkesine saldırdı. Başarılı bir şekilde geri püskürtüldüler. Ama, iki ülke hava kuvvetlerinin çatışması sırasında Pakistan jeti Pakistan tarafına düştü. Bir Hindistan jeti de Pakistan tarafına düştü. Pakistan tarafı pilotun gözaltında olduğunu söyledi, detayları bekliyoruz.

SORU: Pakistan tarafı ile bir temas mümkün müdür şu durumda?

BHATTACHARYYA: Pakistan ile bir anlaşmamız var Hindistan’a karşı kendi bölgelerinden ya da işgal altında tuttuğu bölgelerden terörist bir aktiviteye girişmeyeceklerine dair. Pakistan bugüne kadar kendi topraklarından gelen teröristlerle ilgili hiçbir adım atmadı aksine desteklediler. Tüm uluslararası platform bu terör saldırılarına biliyor. En son terörün finansmanı ile mücadele zirvesinde Paris’te, Pakistan’ı gri listede tutma kararı çıktı bazı ülkeler kara listeye almak istedi ve Pakistan’a çağrıda bulunuldu teröre karşı etkili önlemler alması için. Ama, Pakistan bu önlemleri almadı. Şunu da hatırlatmak isterim ki 14 Şubat’taki terör saldırısından sonra Türkiye bu saldırıyı kınayan bir açıklama yayımladı. Biz bunu takdir ediyoruz, Türkiye’nin çabalarını takdir ediyoruz. Türkiye’de terörle mücadele ediyor, Türkiye’de bizi gerçekten iyi anlıyor.

SORU: Pakistan’dan bazı açıklamalar geliyor, hazırız ama gerilimin yükselmesini istemiyoruz deniyor, diyalog çağrıları yapılıyor. Ne dersiniz?

BHATTACHARYYA: Biz on yıllardır ölçülüyüz bu son olayda bile terör örgütlerinin kamplarını vururken de öyle ama Pakistan hiçbir adım atmıyor teröre karşı. şimdi Pakistan için sözleriyle hareketlerini eşleştirme zamanı.

SORU: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bugün krizde arabulucu olabiliriz dedi. Pakistan Dışişleri Bakanı ile Çavuşoğlu birçok telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Hindistan Türkiye arabulucu olmak istese nasıl bakarsınız?

BHATTACHARYYA: Pakistan Türk tarafıyla iletişim halinde bunu biliyoruz bizimde geniş çapta temaslarımız var bu sınır ötesinden gelen terörizmle ilgili Pakistanla anlaşmalarımız var Türkiye durumu gayet iyi biliyor ve saygı duyuyor tüm ülkelere Pakistan'ı bu terörist aktivitelere son vermek için uyarma çağrısında bulunuyoruz.

SORU: İki ülkenin de nükleer silahı var ve nükleer bir karşılaşma olmasından endişe duyuluyor ne dersiniz?

BHATTACHARYYA: Hindistan her zaman sorumluluk sahibi bir ülke olmuştur. Demokrasi ve barışı desteklemiştir aynı zamanda Hindistan kendi vatandaşlarına karşı da sorumluluk sahibi toprak bütünlüğümüz ve egemenliğimiz için tüm etkin önlemleri alacağız.

SORU: Pakistan iki savaş jetinizi düşürdü. Bir pilot gözaltına alındı. Pilotun durumuna ilişkin bir bilgi alabildiniz mi?

BHATTACHARYYA: pakistan tarafı pilotun gözaltında olduğunu söylüyor, detayları bekliyoruz Pakistan tarafından

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle