Dünya Haberleri

DÜNYA

  Türkiye'nin BM üyeliği dış basında

  A.A.
  20.10.2008 - 12:21 | Son Güncelleme:

  Alman Frankfurter Rundschau gazetesi, Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyinin geçici üyeliğine seçilmesinin doğru bir karar olduğunu yazdı.

  Gazetede "Ankara'da coşku, Tahran'da hayal kırıklığı" başlığıyla verilen haberde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, BM'de alınan kararın, Türkiye'nin uluslararası alanda gittikçe artan ağırlığını ve devletler topluluğunun Türkiye'ye duyduğu güvenin arttığını gösterdiğini söylediği hatırlatılarak, Türkiye'nin gerçekten de geçen 6 yıl içinde 85 yıllık Cumhuriyet tarihindeki en hızlı ve kalıcı ekonomik büyümeyi sağladığı belirtildi.

  Türkiye'nin, Erdoğan hükümetiyle birlikte dış politikada da ağırlık kazanmaya başladığı ifade edilen haberde, İsrail ile Suriye arasında başarılı şekilde arabuluculuk yapan Türkiye'nin, Kafkaslar'daki krizin çözümüne katkı sağladığı ve Yukarı Karabağ sorununun çözümü için Ermenistan'la yakınlaşma çabasına girdiği kaydedildi.

  Türkiye'nin, cumhuriyetin kuruluşundan bu yana hiç bu kadar yoğun bir şekilde uluslararası alanda çaba harcamadığı savunulan haberde, Türkiye'nin dünyada 4 BM barış misyonunda da yer aldığına işaret edildi.

  Haberde, BM Güvenlik Konseyinin geçici üyeliğine aday olan İran'ın ise sadece 32 oy alarak geçici üyeliğe seçilemediği hatırlatıldı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı