Dünya Haberleri

DÜNYA

  Türkiye'nin arabuluculuğu doğrulandı

  hurriyet.com.tr
  21.05.2008 - 12:07 | Son Güncelleme:

  İsrail Başbakanlığı ofisi İsrail ile Suriye arasındaki barış görüşmelerinde Türkiye'nin arabuluculuğunu resmen doğruladı.

  İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in ofisinden yapılan açıklamada iki ülkenin Türkiye'nin arabuluculuğunda görüşmelere başladığı belirtildi.  İsrail heyetinin pazartesiden beri Türkiye'de Suriyeli yetkililerle temasta olduğu da vurgulandı.  Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim de, Türkiye'nin gözetiminde ülkesiyle aracılı görüşmelerde bulunan İsrail'in Golan Tepeleri'nden tamamen çekilmeyi taahhüt ettiğini söyledi.

  İsrail Suriye barış görüşmelerinin İstanbul'da resmen başladığı Türk Dışişleri Bakanlığı tarafından da doğrulandı. Tarafların görüşmelere ayrı ayrı katıldığı, ilerleme olması halinde Suriye ve İsrail heyetinin doğrudan görüşmelere geçeceği belirtildi.

  Suriye de doğruladı

  Suriye'de Türkiye arabuluculuğunda İsrail ile temasa geçildiğini doğruladı.  

  Dışişleri de açıklama yaptı

  İsrail ile Suriye, aracılı barış  görüşmelerine Türkiye'nin gözetiminde başladı.

  Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, taraflar bu konuda eş zamanlı olarak İsrail ve Suriye'de şu açıklamayı yapmayı kararlaştırdı: "Suriye ve İsrail, Türkiye'nin nezaretinde aracılı barış görüşmelerine  başlamıştır. Her iki taraf, bu görüşmeyi iyi niyetle ve açık fikirlilikle sürdüreceklerini beyan etmişlerdir. İki taraf, aralarındaki diyalogu Madrid Konferansı ilkeleri çerçevesinde, kapsamlı bir barışa ulaşılması hedefi doğrultusunda kararlı ve sürekli bir şekilde yürütmeyi kararlaştırmıştır.

  Her iki taraf da, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'a ve Türkiye'ye bu süreçteki rolü ve evsahipliği için teşekkür etmiştir."

  Golan Tepeleri'nden çekilme taahhüdü

  Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Türkiye'nin gözetiminde ülkesiyle aracılı görüşmelerde bulunan İsrail'in  Golan Tepeleri'nden tamamen çekilmeyi taahhüt ettiğini söyledi.

  Bahreyn'nin başkenti Manama'yı ziyaretinde açıklama yapan Muallim, "Suriye ile İsrail arasındaki aracılı görüşmeler başladı ve Golan Tepeleri'nden 4 Haziran  1967'daki sınıra kadar tamamen çekilme için taahhüt aldık" dedi.

  2000'de anlaşmaya varılamamıştı

  İsrail ile Suriye, son kez 2000 yılında ABD'de barış görüşmelerine başlamış, ama bu girişim İsrail'in 1967 yılındaki "Altı Gün Savaşı"nda Suriye'den ele geçirdiği Golan Tepeleri'nin geleceği konusundaki anlaşmazlık yüzünden sonuçsuz kalmıştı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı