GeriDünya Türkiye'nin 6 ana hedefi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye'nin 6 ana hedefi

Washington Büyükelçimiz Nüzhet Kandemir, Batı Michigan Dünya İşleri Konseyi'nin düzenlediği toplantıda, Türkiye'nin gelecek yüzyılda dış politikadaki 6 ana hedefini açıkladı.

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nüzhet Kandemir, Türkiye'nin 21. Yüzyıl'da izleyeceği dış politika ilkelerini açıklayarak bir kez daha dikkatleri üzerine çekti.

Batı Michigan Dünya İşleri Konseyi'nin düzenlediği toplantıda konuşan Kandemir'e göre Türkiye'nin önümüzdeki yüzyılda dış politikadaki temel hedefleri şöyle:

BÖLGESEL İŞBİRLİĞİ:

Gelecek yüzyılda Türkiye'nin ilk hedefi, ‘‘bölge ülkeleri arasında, işbirliği ve karşılıklı dayanışma için yeni bağlar oluşturma’’ üzerine yoğunlaşacak. Türkiye, Karadeniz, Kafkaslar ve Orta Asya ülkeleri arasında şu anda olmayan bağları kurabilir. Türkiye ayrıca, ‘‘Hıristiyan ve islam dünyası arasında kültürel, sosyal ve siyasal uzlaşmaya katkıda bulunmayı’’ istemektedir.

AB'YE TAM ÜYELİK:

Önümüzdeki yıllarda Türkiye, Avrupa'daki yerini alacaktır. AB'ye tam üyeliğimiz, ‘‘İslam ve Hıristiyan ülkelerdeki radikal grupları geriletecek’’ ve doğu ile batı arasında olumlu ilişkilerin yeni bir başlangıcı olacaktır.

ÜRETİM MERKEZİ:

Gelecek yüzyılda Türkiye, Avrupa ve Amerikan şirketlerinin ‘‘bölgesel üretim merkezi’’ olmayı amaçlamaktadır. Bir çok Japon şirketi Türkiye'yi, şimdiden bögesel iş merkezleri olarak seçmesinden yola çıkılarak, bölge kaynaklarına ulaşmak isteyen Amerikan şirketlerinin de, çok yakında bu yolu izlemeleri umuluyor.

YENİDEN İMAR:

Türkiye, savaştan zarar görmüş Lübnan, Azerbaycan, Ermenistan ve Bosna'nın yeniden imarına katkıda bulunmak üzere, ‘‘uzun vadeli ekonomik işbirliği arayışı’’ içindedir. Ortadoğu barış süreci sonucu sorunlar çözüldüğünde, turizm, ticaret ve yatırım konusunda büyük olanaklar ortaya çıkacaktır.

BOĞAZLAR:

Türkiye'nin gelecekteki en büyük hedeflerinden biri de İstanbul ve Çanakkale boğazlarını ‘‘felaketlerden korumak’’ olacaktır. Bu yollar, hergün yüzlerce tankerin geçişi ile dolmuş durumdadır ve Hazar Denizi'nden yapılacak nakliyatı kaldıracak durumda değildir.

DEMOKRASİ VE BÖLGE:

Türkiye, İslam dünyasının tek demokratik ülkesi olmak istememektedir. Türkiye, çevresinde ne kadar çok demokrasi doğarsa o ölçüde güvende olur. Bu nedenle, ‘‘Türkiye gücünü, demokrasiyi yayma, siyasal katılım ve kişisel özgürlükler’’ için kullanacaktır.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle