Dünya Haberleri

DÜNYA

  Türkiye'den Lübnan'a itidal çağrısı

  A.A.
  26.01.2011 - 15:01 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanlığı, Lübnan'da tüm tarafları her türlü şiddetten kaçınmaya, aklıselim, demokratik meşruiyet ve itidal içinde hareket etmeye çağırdı.

  Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, dost ve kardeş Lübnan'ın bağımsızlık, egemenlik ve istikrarının muhafaza edilmesine büyük önem verildiği, Lübnan'daki gelişmelerin yakından takip edildiği bildirildi.

  Türkiye'nin, başından beri Lübnan'daki hükümet bunalımının, Lübnanlı siyasi partiler arasında demokratik yöntemlerle varılacak bir uzlaşı temelinde aşılması gerektiğini vurguladığı, tüm tarafları bu yönde teşvik etmeye çalıştığı belirtilen açıklamada, bu bağlamda, Türkiye'nin "Lübnan halkının iradesini yansıtan, sürdürülebilir istikrar, huzur ve güvenliği tesis edecek meşru, kapsayıcı ve çoğulcu bir hükümetin kurulmasına yardımcı olmak amacına matuf bölgesel ve uluslararası çabalara aktif olarak katıldığına" işaret edildi.

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun 18-19 Ocak 2011 tarihlerinde gerçekleştirdiği Lübnan ziyaretinde görüştüğü tüm muhataplarına telkinlerinin de bu yönde olduğu kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:

  "Lübnan'da gerginliğin tırmanması ve kutuplaşmanın derinleşmesi durumunda hem Lübnan halkı zarar görecek, hem de tüm bölgede istikrarsızlık ve ayrışma eğilimleri ortaya çıkabilecektir. Bunların önlenmesi ve geçmişte yaşanan acı tecrübelerin tekrarlanmaması lazımdır. Lübnan'daki siyasi süreçte meydana gelen gelişmeleri de bu çerçevede değerlendiriyoruz. Bu bağlamda, tüm tarafları her türlü şiddetten kaçınmaya, aklıselim, demokratik meşruiyet ve itidal içinde hareket etmeye çağırıyoruz."

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı