Dünya Haberleri

DÜNYA

  Türkiye'den 'Halid Meşal' açıklaması

  AA
  07.01.2015 - 18:02 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin, Hamas lideri Halid Meşal'e kapısının açık olduğunu belirtti.

  Bakan Çavuşoğlu, 7'nci Büyükelçiler Konferansı'nın yapıldığı Marriott Otel'de gazetecilerin güdeme ilişkin sorularını cevapladı.

  Bakan Çavuşoğlu, Hamas lideri Halid Meşal'ın Türkiye'ye gelmesiyle ilgili bir soru üzerine, başlangıçta Türkiye'nin Hamas'la temaslarını eleştirenlerin bulunduğunu, bunların daha sonra hem ulusal birlik koalisyonu hem de Hamas'sız kalıcı barışın sağlanamayacağını anladığını ve Hamas'la ilişkileri takdirle karşıladıklarını ifade etti. Hamas'a seçimi kazandıklarını ve silah bırakmaları gerektiğini telkin ettiklerini belirten Çavuşoğlu şöyle devam etti:

  "Hamas'ın da o günden bugüne katettiği mesafe belli. Hamas'ın yöneticileri de zaten Türkiye'ye geliyor gidiyorlar. Dün basında çıkan haberleri de Hamas'ın kendisi zaten yalanladı. Diğer taraftan hangi ülkeden olursa olsun herhangi hukuki bir engel olmadığı sürece -işte terör örgütü üyesi olabilir, başka bir sebep olabilir- insanlar bizim mevzuatlarımıza ve ülkeleriyle yaptığımız anlaşmalara göre, kanunlar, kurallar çerçevesinde gelip gidebilirler ama bizim kanunlarımız ve kurallarımız çerçevesinde olur."

  Meşal'in dün Katar tarafından sınır dışı edildiği öne sürülmüştü. Ancak Hamas Siyasi Büro Üyesi İzzet Rışk bu iddiaları yalanlamıştı.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı