GeriDünya Türkiye'den Başbakan D'Alema'ya sert tepki
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye'den Başbakan D'Alema'ya sert tepki

Ankara Öcalan'ın gidişiyle ilgili olarak ‘Nereye gittiği umurumda değil’ diyen İtalya Başbakanı Massimo D'Alema'ya sert tepki gösterdi. Türk Dışişleri, D'Alema'nın sözlerinin bir hükümet başbakanına yakışmadığını özellikle vurguladı.

Üst düzey bir dışişleri yetkilisi D'Alema'nın bu tavrıyla bir çok Batı Avrupa ülkesinin Türkiye'ye yönelik ‘Beni sokmayan yılan bin yıl yaşasın’ politikası açısından güzel bir örnek olduğunu söyledi. Aynı yetkili şöyle devam etti:D’Alema önce teröristi besledi. Köşeye sıkışınca da gönderdi. İtalya'nın Öcalan'ın nereye gittiğini dair bize bilgi vermekten kaçınması uluslararası politika ve anlaşmalara aykırı. D'Alema'nın sözleri ciddiyetten çok uzak. Hukukun, demokrasinin anavatanı benim diyen bir ülkenin başbakanına yakışmıyor.'

Bu arada Türkiye'nin İtalya'ya sert bir nota verdiği de öğrenildi. Önceki gün Dışişleri Bakanlığı'na çağrılan İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Massimiliano Bandini'ye Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Faruk Loğoğlu tarafından iletilen notada, PKK ve yan kuruluşlarının İtalya'da faliyet göstermelerinin yasaklanması ve PKK'nın terörist bir örgüt olarak görülmesi istendi. Öcalan'ın İtalya'dan nereye gittiğine dair bilgi verilmemesinden duyulan rahatsızlık da Roma'ya verilen notada belirtildi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle