GeriDünya Türkiye'den Barzani'ye davet ziyareti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye'den Barzani'ye davet ziyareti

DIŞİŞLERİ Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Kuzey Irak'a giderek, bölgesel Kürt yönetimi başkanı Mesut Barzani ile görüşürken, kendisini Ankara'ya davet etti.

Irak'ta 7 Mart'ta yapılan genel seçimler ardından ortaya çıkan durumu görüşmek üzere Iraklı siyasi gruplarla görüşmek amacıyla Erbil'e giden Sinirlioğlu, Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Yerel Kürt Hükümeti'nin Başkanı Behram Salih ve IKDP Başkan Yardımcısı Neçirvan Barzani ile bir araya geldi.

Zagros TV, Barzani ile görüşen Müsteşar Feridun Sinirlioğlu'nun yanında getirdiği mektubu Barzani'ye verirken Kürt lideri Türkiye'ye davet etti. Sinirlioğlu'nun verdiği mektupta Türkiye'nin Irak'ın güvenliğine verdiği önem ve Kürt yönetim ile Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve Başkan Barzani'nin resmi görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye'ye davet edildiği belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Sinirlioğlu'nun Mesut Barzani ile görüşmesinde Türkiye hükümetinin Irak'taki Kürtleri Irak stratejik ortağı olarak gördüğü ayrıca Türkiye halkının Kürt yönetimi ile iki tarafında çıkarlarına uygun olan kardeşçe ilişkiler kurmayı istediklerini belirtti. Sinirlioğlu, Kürtler'in Irak'ta önemli rol üstlendiğini, Başkan Barzani'nin liderliğinin çok önemli olduğunu söylediği belirtildi. Müsteşar Feridun Sinirlioğlu, Kuzey Irak'ta çok ciddi bir ekonomik potansiyel olduğunu ve bunu kullanmanın aralarında ortak bir tarih bulunan iki kesim için önemli olduğunu vurguladı.

Irak genel seçimleri ve ortaya çıkan sorunlar konusunda Başkan Mesut Barzani, Türkiye hükümetini takdir ettiklerini, komşu ülkelerle iyi ilişkiler kurduklarını ve iki tarafın yardımlaşmasıyla bölgenin daha iyi bir noktaya taşınabileceğine inandıklarını belirtti. Irak hükümeti konusunda Başkan Barzani, Türkiye ile aynı fikirleri paylaştıklarını, Irak'ta geniş tabanlı hükümet kurulması ve anayasanın uygulanması gerektiğini belirtti. Barzani, Türkiye'nin davetini memnuniyetle karşılarken ziyareti uygun bir zamanda yapmayı umut ettiğini sözlerine ekledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle